Με την κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος στην Κρήτη ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (92-85) από τη Βαλένθια, για την 25η αγωνιστική της EuroLeague και «έγραψε» ιστορία στην Ισπανία κερδίζοντας και τις τέσσερις ομάδες που συμμετέχουν στην διοργάνωση!

Οι «ερυθρόλευκοι» με το «διπλό» στη Fonteta, εκτός από βελτίωση του ρεκόρ τους σε 18-7, πέτυχε ήδη τον αριθμό-ρεκόρ των εννέα εκτός έδρας νικών σε μια σεζόν, σε συνδυασμό με ένα μοναδικό 4/4 στην Ισπανία, αφού νωρίτερα, συγκεκριμένα τον Οκτώβριο, έχει επικρατήσει εκτός έδρας σε Μαδρίτη (Ρεάλ), Βαρκελώνη (Μπαρτσελόνα) και Βιτόρια (Μπασκόνια)!

Η Βαλένθια από την πλευρά της έχει πλέον ρεκόρ 13-12, ενώ πριν από την αναμέτρηση με την ελληνική ομάδα προέρχονταν από έξι νίκες στους επτά τελευταίους της αγώνες στη EuroLeague.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Κώστας Παπανικολάου με 22 πόντους (ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση) από 8/10 σουτ, ενώ τον ακολούθησε ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους-7 ριμπάουντ και οι Τόμας Γουόκαπ (13 πόντους, 6 ασίστ), Σακίλ ΜακΚίσικ (11 πόντους), Κώστας Σλούκας (10 πόντοι, 9 ασίστ).

Γουόκαπ - Βεζένκοφ

Από τη Βαλένθια ξεχώρισαν ο Κλέμεν Πρέπελιτς (21 πόντους και 4 ασίστ) και ο Τζέιμς Γουέμπ (14 πόντους και 3 ριμπάουντ).

Η Βαλένθια μπήκε με μεγαλύτερη προσήλωση στον αγώνα και με έμφαση στην πιεστική άμυνα, προκειμένου να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του. Και τον έπιασε στον… ύπνο «χτίζοντας» μια διαφορά 14 πόντων (23-9 στο 8’) με υποδειγματική άμυνα και τους Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, Κλέμεν Πρέπελιτς και Βίκτορ Κλαβέρ να σκοράρουν είτε σε οργανωμένη άμυνα, είτε με επιθετικό τρανζίσιον.

Οι φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα, προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του σταδιακά έπιασαν τόπο, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 25-15 (στο 10’) αντέδρασαν και με τον Κώστα Σλούκα ισοφάρισαν (25-25 στο 12.40’’) την αναμέτρηση σ’ ένα σημείο όπου οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν αποδυντονιστεί.

Με 4/13 τρίποντα (30%) και 11 λάθη ο Ολυμπιακός έχασε τη σταθερότητα του και αυτό το αξιοποίησε στο έπακρο η Βαλένθια του Άλεξ Μουμπρού, η οποία «έτρεξε» αρχικά ένα σερί 10-0 μετατρέποντας το σκορ σε 35-35 (στο 16.20’’) και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά με καλάθια των Κλαβέρ και Χάρπερ στο +14 (42-28 στο 18’).

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς με τρίποντο από τα 8 μέτρα ανέβασε τη διαφορά στο +15 (45-30 στο 19’), αλλά ο Κώστας Παπανικολάου που ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης (είχε 13 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) των «ερυθρολεύκων» μάζεψε το σκορ (45-35 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

ΜακΚίσικ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια διατήρησε τον έλεγχο αρχικά (50-40 στο 22.30’’), αλλά σταδιακά με τους Γουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση του στην περιφέρεια και αφού «συνδέθηκαν» με το καλάθι ο Τόμας Γουόκαπ (είχε 2 τρίποντα) και ο Σακίελ ΜακΚίσικ (2 τρίποντα) οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Σάσα Βεζένκοφ (50-50 στο 26’) και στη συνέχεια ο Σακίελ ΜακΚίσικ έδωσε το προβάδισμα (50-52 στο 26.20’’) στην ελληνική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να εππιστρέψουν με τον Χάρπερ, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον ρυθμό του περιφερειακά και άνοιξε το σκορ (56-62 στο 29’) και στο 30’ διεύρυνε τη διαφορά (58-65).

Το εντυπωσιακό 13-30 επιμέρους σκορ στο τρίτο 10λεπτο εξηγεί την ανατροπή του σκηνικού που ήταν προϊόν της πιεστικής άμυνας και των λύσεων που βρήκε ο Ολυμπιακός από τους Γουόκαπ-ΜακΚίσικ, καθώς ως εκείνο το σημείο ο Κώστας Παπανικολάου αποτελούσε τη μοναδική σταθερά της ελληνικής ομάδας.

Το ξέσπασμα των «ερυθρολεύκων» είχε και συνέχεια, καθώς στο 32’ ο Ολυμπιακός «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +15 (58-73) με τρίποντο του Κώστα Σλούκα. Η Βαλένθια προσπάθησε με τρίποντα του Κλέμεν Πρέπελιτς να επιστρέψει και πλησίασε στο -6 (69-75 στο 35.30’’), όμως εκεί ο Σλούκας και ο Βεζένκοφ με προσωπικά καλάθια διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας δίνοντας στον Ολυμπιακό τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92.