Πανιώνιος

Σε έναν αγώνα, “ο θάνατός σου η ζωή μου”, ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Κολοσσό H Hotels με 88-80 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Με τον Νταρνέλ Χάρις να κάνει ένα εκπληκτικό ξεκίνημα, καθώς σημείωσε 12 από τους πρώτους 14 πόντους του Πανιωνίου με 3/4 τρίποντα και 3/3 βολές, ο “Ιστορικός” ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα στην Νέα Σμύρνη.

Ο Κολοσσός H Hotels όμως, με το νέο του προπονητή Κώστα Φλεβαράκη, κράτησε κοντά τη διαφορά και δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 6 πόντους (26-20)

Στη συνέχεια είδαμε το ίδιο παιχνίδι, με τον Πανιώνιο να έχει τον πρώτο λόγο και τον Κολοσσό H Hotels να είναι σε απόσταση αναπνοής.

Με τη διαφορά, μέχρι και λίγο πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, να είναι πολύ μικρή ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει και πάλι διαφορά 6 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (45-39), με ένα δίποντο του Τζόι Ντόρσεϊ, μία βολή του Νώντα Παπαντωνίου και ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη.

Για τους φιλοξενούμενους ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν ο κύριος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου, σημειώνοντας 15 πόντους, με 5/9 δίποντα και 5/6 ελεύθερες βολές.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, καθώς με τρίποντο του Ντέβιον Μπέρι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11 (54-43).

Τρία λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Πανιώνιος ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, αυτή τη φορά στο +17 (62-45) και ο Κολοσσός H Hotels βρήκε σκορ από δύο ελεύθερες βολές του Δημήτρη Μαυροειδή.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στον αγώνα μειώνοντας τη διαφορά από τους 16 στους 10 (65-55), αλλά ο Καμπερίδης διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα με buzzer τρίποντο κάνοντας το 68-55, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Κολοσσός με σχεδόν 2 λεπτά να μένουν για τη λήξη του αγώνα κατάφερε να μειώσει στους 7 (77-70), καθώς ο Κουίνσι Ντιγκς πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους.

Πρόβλημα για την ομάδα του Νίκου Οικονόμου ήταν τα 5 φάουλ των Νώντα Παπαντωνίου και Τζίμι Τέιλορ, αλλά και το πρόβλημα του Τζόι Ντόρσεϊ στη μέση, κάτι που δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί πολλά λεπτά.

Τελικά ο Πανιώνιος σημείωσε μία σπουδαία νίκη με 80-74, επί του Κολοσσού H Hotels και ανέβηκε στο 3-5, ενώ η ομάδα της Ρόσου υποχώρησε στο 1-6.

Κορυφαίος για τον “Ιστορικό” ήταν ο Ντέβιον Μπέρι, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους (8/11 διπ., 3/10 τριπ.), με τους 17 να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο. Επίσης πολύ καλοί ήταν οι Νταρνέλ Χάρις με 15 πόντους και ο Ι Τζέι Σινγκλέρ με 16 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους πολύ καλός ήταν ο Δημήτρης Μαυροειδής με 22 πόντους (7/12 διπ., 8/10 βολές), ενώ και ο Στέρλινγκ Γκιμπς είχε καλή παρουσία με 20 πόντους

Τα δεκάλπετα: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρι 26 (3), Τέιλορ 9, Χάρις 15 (4), Σίνγκλερ 16 (2), Καμαριανός, Δίπλαρος 3, Ντόρσεϊ 4, Καμπερίδης 12 (3).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 22, Δημάκος 6, Ντιγκς 11, Γκιμπς 20 (2), Πίνκστον 2, Γεωργάκης 2, Μπιλής, Γεωργαλλής 5 (1), Τσούπκοβιτς 8 (2), Μπράουνινγκ 4.