Ήφαιστος-Προμηθέας

Την νέα καυτή έδρα του ελληνικού μπάσκετ μας γνωρίζει εβδομάδα παρά εβδομάδα ο Ήφαιστος Λήμνου που νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας με 82-67  κι έκανε το 4 στα 4 στο κλειστό “Νίκος Σαμαράς”!

Με το τέταρτο sold out σε ισάριθμους αγώνες στη Λήμνο, ο “καυτός” Ήφαιστος νίκησε τον Προμηθέα ακόμα πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η διαφορά για τους γηπεδούχους βρισκόταν κοντά στους 20 πόντους.

Ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος και ειδικά από μακριά (7/33 τρίποντα!) δεν εκμεταλλεύτηκε τα 10 επιπλέον επιθετικά ριμπάουντ και σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα δεν βρήκε ρυθμό.

Ο Ήφαιστος χρειάστηκε πέντε λεπτά να βρει ρυθμό και να βάλει στην εξίσωση και τον κόσμο, όταν το εις βάρος του 11-16 έγινε 20-16 με 2:58 για το Α’ δεκάλεπτο. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, ο αρχηγός της ομάδας ήλθε από τον πάγκο για να πετύχει αρχικά 8 πόντους σε 4:36 συμμετοχής με 2/3 τρίποντα και να τιμωρήσει τη ζώνη του Προμηθέα Πάτρας.

Ο ενθουσιασμός έγινε ο καλός συνοδοιπόρος της ομάδας της Λήμνου που βομβάρδισε σε όλο το πρώτο μέρος το καλάθι των Πατρινών. Ο Ήφαιστος εκτόξευσε τη διαφορά στη Β’ περίοδο φτάνοντας νωρίς στη διψήφια διαφορά (32-22 με 7:09 για το ημίχρονο), 41-27 με τους συνεχόμενους πόντους του Φρεϊμάνις στο 18:00 και τέλος στο +18, 47-29 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου με τα τρίποντα των Γκότσερ-Μανωλόπουλου!

Ο Έλληνας φόργουορντ τελείωσε με 13 πόντους από 3/4 τρίποντα το ημίχρονο, την ώρα που όλος ο Προμηθέας Πάτρας είχε 1/15 και συνολικά 8/28 σουτ, ξοδεύοντας πολλές επιθέσεις από την περίμετρο!

Η άνοδος του Γκότσερ κι η σταθερότητα του Φρεϊμάνις, βοήθησαν τον Ήφαιστο να διατηρήσει τη διαφορά και στην τρίτη περίοδο, παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας άρχισε να βάζει κάποια σουτ από μακριά, κυρίως με τον Λίποβι. Όμως ο Προμηθέας ήταν πολύ μακριά από τον γνώριμο, καλό εαυτό του,  βρέθηκε μέχρι και με 23 πόντους πίσω (66-43) πριν κλείσει η Γ’ περίοδος με 67-47.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο με την ομάδα της Πάτρας να έχει αποδεχτεί την ανωτερότητα του Ήφαιστου στο παρκέ του “Νίκος Σαμαράς“.

Η διαφορά παρέμεινε κοντά στους 20 πόντους μέχρι και 3:27 πριν το τέλος (79-60) πριν μειώσει στο φινάλε ο Προμηθέας στο 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (3/6 τριπ.), Μανωλόπουλος 13 (3), Μπρέιζελτον 11 (1), Έβανς 9 ( 7 ριμπ.), Σμιθ 7, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος , Χαριτόπουλος 10, Μούρτος 3 (1), Φρεϊμάνις 12 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Γουίγκινς 3, Γόντικας 7.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 5 (1), Έλις 5, Γκίκας 2, Λίποβι 17 (3), Σαλούστρος 3, Γερομιχαλός 8, Μέιερ 5 (1), Όντουμ 4, Παρκς 6, Σανδραμάνης 3 (1), Τσαϊρέλης 9 (1), Λαναράς .