Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης (18-13) πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Βιλερμπάν (12-18) με 74-71, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, η Βιλερμπάν δυσκόλεψε πάρα πολύ τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης φλέρταρε με την ήττα.

Η γαλλική ομάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 23-20, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και να αυξήσει την υπέρ της διαφορά στους 4 πόντους (37-33).

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο “ξύπνησε”, καθώς με τον Λαπροβίτολα να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, μπόρεσε να μειώσει και να περάσει μπροστά στο σκορ, με 56-51 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, η Βιλερμπάν δεν τα παράτησε και μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι ήταν… ροντέο.

Η Ρεάλ, 0:53 πριν από το τέλος του αγώνα βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους (63-69), με τον Ντιό να μειώνει στους τρεις (66-69), τον Ταβάρες να βάζει και πάλι την ομάδα του με πέντε πόντους μπροστά (66-71), αλλά τον Γιαμπουσέλε να μειώνει εκ νέου στους 2 (69-71).

Ο αγώνας τελικά κρίθηκε από τις ελεύθερες βολές, εκεί που ο Τόμπκινς ήταν ψύχραιμος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (71-74), με τον Νόρις Κόουλ να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τόμπκινς με 13 πόντους, με τον Λαπροβίτολα να ακολουθεί με 12 και ο Αμπάλντε με 11. Από πλευράς Βιλερμπάν ο Κόουλ τελείωσε με 18 και οι ΓιαμπουσέλεΛάιτι με 13.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-32, 51-56, 71-74