Βιλερμπάν-Ζενίτ

Έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε 71-61 τη Βιλερμπάν, η οποία έρχεται στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό.

Η ρωσική ομάδα έφτασε στο 9-6, ενώ η γαλλική υποχώρησε στο 7-8 λόγω των τριών διαδοχικών ηττών.

Αναφορικά με το ματς, ήταν απολύτως μοιρασμένο για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ο Μπίλι Μπάρον σημείωσε το 1/3 των πόντων της Ζενίτ στο α’ ημίχρονο, το οποίο έληξε 32-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια μικρή διαφορά, με τον Τζόρνταν Λόιντ να ανεβάζει στροφές.

Η Βιλερμπάν μείωσε στους 5 (57-62) με καλάθι του Τζέιμς Γκιστ, όμως το τρίποντο του Μπάρον στην επόμενη κατεβασιά, αποκατέστησε την τάξη για τη Ζενίτ.

Από τη στιγμή που η γαλλική ομάδα έβρισκε σκορ με το… σταγονόμετρο, θρίλερ δεν υπήρξε στον επίλογο της βραδιάς.

Πρώτος σκόρερ του ματς ο Άλεξ Πόιθρες με 16 πόντους (7/8δ., 2/2β.), ενώ οι Λόιντ (15π., 7ρ., 5ασ.) και Μπάρον (14π.), βοήθησαν πολύ.

Για τους ηττημένους, ο Γουίλιαμ Χάουαρντ κατέγραψε 12 πόντους και ο Κρις Τζόουνς 11.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-33, 49-54, 61-71