Τη νίκη και την καλή εμφάνιση για τα 25 λεπτά του αγώνα, θέλει να κρατήσει για το μέλλον ο προπονητής του Ηρακλή, Κώστας Μέξας, όπως εξήγησε έπειτα από τη νίκη της ομάδας του, 89-84 επί του Ιωνικού, την Τετάρτη.

Συγκεκριμένα ο προπονητής των “κυανόλευκων” Κώστας Μέξας, είπε έπειτα από τον αγώνα της Τετάρτης (15/12) στο Ιβανώφειο, που ήταν εξ αναβολής για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League:

“Για μας ήταν ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό. Ουσιαστικά ήταν “τελικός” και νομίζω ότι οι παίκτες μας στα πρώτα 25 λεπτά το αντιμετώπισαν ακριβώς έτσι.

Με πολύ μεγάλη διάθεση, με ενέργεια, με αυτοπεποίθηση, με καλές επιλογές, με καλό μπάσκετ γενικότερα και στις δυο πλευρές. Αλλά κάπου εκεί για κάποιον λόγο σταματήσαμε να παίζουμε, όπως έπρεπε και στις δυο πλευρές. Αφήσαμε τα παιδιά του Ιωνικού, που έχουν ικανότητα να βρουν ρυθμό.

Κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση, δώσαμε πολλούς πόντους από λάθη. 26 πόντους από λάθη και 14 δεύτερης ευκαιρίας. Και μπορεί να είναι και παραπάνω η δεύτερη ευκαιρία. Τα νούμερα αυτά είναι δύσκολα αντιμετωπίσιμα στο τακτικό κομμάτι.

Χάσαμε πάρα πολλά ριμπάουντ και προκλήθηκε εκνευρισμός, πρώτα απ’ όλα σ’ εμένα και μετά στην ομάδα. Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα, βάλαμε τις βολές και δυο μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία και πήραμε το παιχνίδι.

Είναι μια σημαντική νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες.

Είχαμε δυο συνεχόμενα δύσκολα ματς στην έδρα μας. Τα παιδιά κατάφεραν δυο πολύ σημαντικές νίκες, με βάση τη βαθμολογική θέση της ομάδας και την πίεση, που υπάρχει για αποτελέσματα αυτή τη στιγμή, με δεδομένο ότι και το -3 είναι ακόμη στον αέρα. Κρατάμε την καλή εικόνα των πρώτων 25 λεπτών και πρέπει να μας προβληματίσουν πολύ τα τελευταία 15, όσον αφορά τη νοοτροπία μας και τον τρόπο προσέγγισης των πραγμάτων μέσα στο παρκέ για 40 λεπτά.

Δεν έχουμε τη δυνατότητα και την ικανότητα σαν ομάδα να μην παίζουμε 40 λεπτά με τον ίδιο τρόπο, όσον αφορά το πως παλεύουμε, το πως μαχόμαστε και το πως παίζουμε ο ένας για τον άλλον. Νομίζω αυτό πρέπει να το καταλάβουν τα παιδιά, αν θέλουμε να έχουμε τύχη στη συνέχεια. Καλή συνέχεια στον Ιωνικό.

Είναι μια ομάδα, που έχει δύο-τρία παιδιά, τα οποία όταν θα βρουν ρυθμό, είναι πολύ δύσκολο, ακόμη και με καλή άμυνα να τους σταματήσεις. Εμείς ως έναν βαθμό τα καταφέραμε, στο τέλος δεν τα καταφέραμε, η αλήθεια είναι αυτή.

Γι’ αυτό πήγε το ματς, όπως πήγε. Ελπίζω να έχουμε καλύτερη συνέχεια στο κομμάτι αυτό το πνευματικό”.