Η Ζαλγκίρις Κάουνας μετά από τις δύο ήττες από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Βιλερμπάν με 85-75, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Βιλερμπάν δυσκόλεψε για ένα ημίχρονο τη Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς είχε το προβάδισμα στην ανάπαυλα του πρώτου μισού (42-40), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ γρήγορα πήρε τα ηνία στο σκορ και δεν τα έχασε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 14 πόντους (76-62) και κάπου εκεί ο αγώνας πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Έτσι η Ζαλγκίρις πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 85-75, με τον Γκριγκόνις να είναι πρώτος σκόρερ (21 π.) και τους Λοβέρν (19 π.) και Γουόκαπ (12 π.) να ακολουθούν.

Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Γιαμπουσέλε με 17.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-42, 67-57, 85-75