Κέμπα Γουόκερ
Ο Κέμπα Γουόκερ

Μετά την πρώτη τους ήττα ύστερα από 13 ολόκληρα χρόνια και 78 αγώνες στο φιλικό με την Αυστραλία, οι ΗΠΑ ξέσπασαν στον Καναδά (84-68), στο τελευταίο τους παιχνίδι προετοιμασίας πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, το οποίο έλαβε χώρα στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας.

Ο Γκρεγκ Πόποβιτς ξέρει πλέον την τελική δωδεκάδα που θα έχει στη διάθεσή του στην Κίνα και ξεκίνησε στη βασική πεντάδα τους Γουόκερ-Μίτσελ-Τέιτουμ-Μπαρνς-Τέρνερ.

Ντόνοβαν Μίτσελ

Από την άλλη πλευρά, ο Νικ Νερς παρέταξε στην πεντάδα τον Κέβιν Πάνγκος, τους… δύο Σκραμπ, τον Κεμ Μπιρτς και τον Ετζίμ, ενώ ο Κάιλ Γουίλτζερ ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους!

Οι ΗΠΑ μπήκαν αγριεμένοι, με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά πόντων (20-9), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με +15 (46-31).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι Αμερικανοί χαλάρωσαν λίγο στο τέλος, αλλά έφτασαν άνετα στη νίκη με το τελικό 84-68.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζέιλεν Μπράουν (19π. από τον πάγκο) και Μάιλς Τέρνερ (10π., 15ρ.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάιλ Γουίλτζερ (21π. από τον πάγκο).