Ολυμπιακός

Ο Πανιώνιος τρόμαξε για ένα ημίχρονο τον Ολυμπιακό που με τη σειρά του φρόντισε να τον “τιμωρήσει” στο δεύτερο φτάνοντας στην ευρεία νίκη με 98-72 το βράδυ της Δευτέρας στο ΣΕΦ, στην έβδομη αγωνιστική της Betshop Basket League.

Στο πρώτο ματς του Νίκου Οικονόμου στον πάγκο του, ο Πανιώνιος αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό, ήταν άκρως ανταγωνιστικός και κυρίως, εύστοχος για να προηγηθεί με 20-18 στην πρώτη περίοδο με τα τρίποντα των Χάρις (2), Μπέρι (1) και κυρίως δημιούργησε νευρικότητα στον αντίπαλό του.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μλατ υπέπεσαν σε 5 λάθη στην α’ περίοδο, επέτρεψαν δεύτερες επιθέσεις στον Πανιώνιο κι έτσι βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ. Η έκρηξη του Νώντα Παπαντωνίου και του Δίπλαρου, επιφύλασσε μεγαλύτερη έκπληξη αργότερα, όταν με 3:20 στη β’ περίοδο η ομάδα του Νίκου Οικονόμου προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων, 31-20! Ο Σπανούλης μάζεψε προσωρινά τη διαφορά στο 25-31 για να ξεφύγει πάλι με διψήφια διαφορά ο Πανιώνιος, 35-25 με το τελευταίο καλάθι του Μπέρι.

Ολυμπιακός

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντέιβιντ Μπλατ πήρε νέο τάιμ άουτ, οι παίκτες του αντιλήφθηκαν όταν δεν είναι ένα εύκολο βράδυ με μια βολτίτσα… στο πάρκο και με πρώτο “βιολί” τον Βεζένκοφ αλλά και τη δράση των Σπανούλη-Γκος έκαναν επιμέρους σκορ 13-2 και προσπέρασαν 38-37 με 1:26 για το ημίχρονο.

Με το τρίποντο του Γουίλιαμς Γκος ο Ολυμπιακός πήγε με τέσσερις πόντους διαφορά στα αποδυτήρια, 45-41.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να διώξει και το τελευταίο σύννεφο… Πίεσε πολύ στην άμυνα, έπαιξε μυαλωμένα και σωστά (0 λάθη στη Γ’ περίοδο) οδήγησε τον Πανιώνιο σε λιγοστές σωστές επιθέσεις, συνεπώς σε χαμηλά ποσοστά κι έβγαλε αρκετές γρήγορες επιθέσεις με ανέτοιμη την αντίπαλη άμυνα.

Προηγήθηκε 54-44 στο 26:10, 65-48 στο 27′ με πρώτο σκόρερ τον Σάσα Βεζένκοφ και 71-56 στο 30′.

Ολυμπιακός

Η τελευταία περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό με το πόδι “κολλημένο” στο γκάζι και τον Πανιώνιο να παρασύρεται σε πολλές ατομικές ενέργειες. Για αυτό και η διαφορά εκτινάχτηκε, αρχικά φτάνοντας στους 20 πόντους, 78-58 και σύντομα στο 85-58 με 11 αναπάντητους πόντους.

Η ώρα του Αγραβάνη 358 μέρες μετά!

Ολυμπιακός

Αυτό που απέμενε, ήταν να πατήσει ξανά στο παρκέ ο Δημήτρης Αγραβάνης!

Ο Ντέιβιντ Μπλατ του έκανε νόημα να σηκωθεί με 5:40 για τη λήξη, υπό αποθέωση από τον κόσμο, και με 5:09 για τη λήξη πάτησε στο παρκέ για πρώτη φορά έπειτα από 359 μέρες απουσίας λόγω του τραυματισμού του!

Σε κάθε του προσπάθεια, πετυχημένη και μη, δέχτηκε το ζεστό χειροκρότημα όλων, δείγμα της στήριξης στο πρόσωπό του και αναγνώρισης της προσπάθειας αλλά και της υπομονής που έκανε από τότε που υπέστη τον σοβαρότατο τραυματισμό!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-41, 71-56, 98-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 17 (4), Τολιόπουλος, Σπανούλης 9 (2), Τίμα 11 (3), Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοφ 15 (3), Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 2, Μπόγρης 6, ΛεΝτέι 15 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Ντόρσεϊ 8, Τέιλορ 8, Μπέρι 14 (2/8 τριπ.), Δημητρακόπουλος, Χάρις 9 (3/8), Χουγκάζ, Δίπλαρος 7 (1), Καμαριανός 3 (1), Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 20 (1 τριπ., 5 ασίστ,  4 ριμπ., 2 κλ), Σίνγκλερ 3 (1).