Ζαλγκίρις-Φενέρμπαχτσε

Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη και να που η Ζαλγκίρις Κάουνας πανηγύρισε δεύτερη νίκη στη Euroleague, εν προκειμένω επί της Φενέρμπαχτσε (86-75).

Iδανικό τριήμερο για τη λιθουανική ομάδα, αφού μετά την επικράτηση επί του Παναθηναϊκού, λύγισε και τη Φενέρ (υποχώρησε στο 3-8).

Από το 0-9, πήγε στο 2-9, και πλέον οι “πράσινοι” του Κάουνας ισοβαθμούν με εκείνους της Αθήνας, οι οποίοι είναι ουραγοί!

Αναφορικά με το ματς, η Ζαλγκίρις βελτιώθηκε αισθητά σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Πάνω σε αυτό πάτησε για να πάρει μία μικρή διαφορά και παρά την επάνοδο της Φενέρ στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία.

Το 64-62 μετρατράπηκε σε 72-62, με τον Εντγκάρας Ουλανόβας να αναδεικνύεται σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Έκτοτε, η Φενέρ δεν έβγαλε αντίδραση, με αποτέλεσμα να υποστεί τρίτη διαδοχική ήττα, πριν από τον “εμφύλιο” με την Εφές την προσεχή Πέμπτη.

Όσον αφορά τα πρόσωπα του αγώνα, ο Ουλανόβας των 18 πόντων (3/4 τρίποντα) και των 5 ριμπάουντ, έκανε τη διαφορά για τη Ζαλγκίρις.

Πολύ καλή παρουσία και από τους Ζόραν Ντράγκιτς (13π.), Μάντας Καλνιέτις (11π., 11ασ.).

Από πλευράς Φενέρ, ο Νάντο ντε Κολό με τους 17 πόντους, τα 4 ριμπάουντ και τις 5 ασίστ, δεν αρκούσε.

Tα δεκάλεπτα: 16-18, 38-29, 64-59, 86-75