Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε μία εύκολη νίκη επί της Χίμκι στη Λιθουανία με 102-75, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο β’ μέρος, έχοντας παράλληλα τον Ζόφρι Λοβέρν σε τρομερό βράδυ (29 π., 9 ριμπ.).

Στο Κάουνας, λοιπόν, η Χίμκι ήθελε να σταματήσει αυτό το πολύ μεγάλο σερί ηττών, αλλά η Ζαλγκίρις δεν αστειευόταν! Για ένα ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μάρτιν Σίλερ.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +2 για τους Λιθουανούς, με τον Λοβέρν να δείχνει από νωρίς ότι έχει… κέφια, σημειώνοντας 11 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά. Την παράσταση ωστόσο στο πρώτο μέρος την έκλεψε ο Γιόβιτς, ο οποίος ευστόχησε σε ένα τρομερό τρίποντο από το κέντρο του παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ρωσική ομάδα αντέδρασε και κατάφερε με τον Σβεντ (22 π.) κατά κύριο λόγο να πάρει το προβάδισμα. Η ανάπαυλα, μάλιστα, την βρήκε μπροστά στο σκορ με 9 πόντους (39-48).

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, καθώς με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις μεταμορφώθηκε! Με ένα επιμέρους 35-7, πήρε για τα καλά το παιχνίδι στα χέρια της και από την στιγμή που πήρε το προβάδισμα δεν το έχασε ξανά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο +17 (78-61) και μέχρι το τέλος η διαφορά συνέχεια αυξανόταν, μέχρι που τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο 102-75.

Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη της Ζαλγκίρις, η οποία δείχνει ότι έχει μπει στη νέα εποχή και δεν κοιτά με τίποτα πίσω. Ανέβηκε στο 11-7 και πλέον κοιτάζει ακόμα και τη δεύτερη θέση.

Από την άλλη η Χίμκι μετράει τα κομμάτια της, καθώς έμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-16 και πέρα από τους Σβεντ και Μπούκερ (19 π.) αδυνατεί να βρει λύσεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-48, 78-61, 102-75