Με τον Κώστα Σλούκα και τον Σάσα Βεζένκοφ να τον κρατάνε όρθιο στα δύσκολα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 84-82 την Μπάγερν Μονάχου  την Παρασκευή (08/01) κι έμεινε κοντά στο στόχο της πρώτης οκτάδας στη Euroleague!

Μαζί πέτυχαν τους επτά τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού, όταν η Μπάγερν γύρισε στο 77-77 από το 77-68 και έδωσαν στην ομάδα τους την πολύτιμη νίκη!

Ο Κώστας Σλούκας είχε 24 πόντους με 7 ασίστ, ο δε Σάσα Βεζένκοφ 13 και την άμυνα στο τέλος στο σουτ του Τσίπσερ που προσπάθησε να δώσει τη νίκη στους Βαυαρούς!

Κόντρα στο ρεκόρ καριέρας του Ντι Τζέι Σίλι (26π.) και τον τρομερό Ρέινολντς (20π.) ο Ολυμπιακός έβγαλε ποιότητα, μυαλό, συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία και πήρε στις λεπτομέρειες ένα μεγάλο ματς απέναντι στη φετινή ομάδα-έκπληξη της Euroleague.

Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 7 πόντους νωρίς κι ο Ολυμπιακός άνοιξε τον αγώνα με προβάδισμα, 16-9. Σύντομα όμως έχασε την ισορροπία του στην επίθεση κι η Μπάγερν με στοχευμένες επιθέσεις προσπέρασε 18-16, με 9-0 σερί και 22-19 στο δεκάλεπτο.

Ο Κώστας Σλούκας με 11 πόντους και 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, ενόσω η Μπάγερν Μονάχου παρέδιδε μαθήματα ομαδικής λειτουργίας, υπομονής και ορθών αποφάσεων ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε καλά ποσοστά και για αυτό έμεινε κοντά στο σκορ σε ένα διάστημα που δεν είχε ούτε ένα επιθετικό ριμπάουντ, η Μπάγερν είχε πολύ λιγότερα λάθη και προηγήθηκε με 46-44 στο ημίχρονο με οκτώ περισσότερες επιθέσεις!

Ο Ντι Τζέι Σίλι ήταν ο πονοκέφαλος του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, αφού είχε 13 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ έχει μέσο όρο 6,5 ανά αγώνα!

Ο Αμερικανός χρεώθηκε με τέταρτο -επιθετικό- φάουλ στη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο πρώην “ερυθρόλευκος” Γουέιντ Μπάλντγουιν έδωσε στην Μπάγερν το μεγαλύτερο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με 42-33 και 2:50, όμως ο Οκτάβιους Έλις έκανε αισθητή την παρουσία του σε ένα σημείο που χρειαζόταν η ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 44-44 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 46-44 για τους Γερμανούς.

Παρά τη δράση του Τζέιλεν Ρέινολντς που είχε 8/8 δίποντα και 16 πόντους με 3:20 για το τέλος, ο Ολυμπιακός απάντησε στο προβάδισμα 59-55 της Μπάγερν. Ο Μάρτιν, ο Σλούκας και ο Χάρισον έδωσαν τις λύσεις για περάσει πάλι μπροστά ο Ολυμπιακός με 64-63 στα 30:00.

Και με το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη που έφτασε στους 10 πόντους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 69-63 μετά από σχεδόν δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο. Ακολούθησε εκείνο του Βεζένκοφ για το 72-63 τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων!

Ο Ολυμπιακός μιλούσε πλέον στο κρίσιμο σημείο, είχε λύσεις, αυτοπεποίθηση και μεγάλα σουτ που κάνουν τη διαφορά!

Για αυτό έφτασε την υπέρ του διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στην τέταρτη περίοδο, στους 9 πόντους όταν προηγήθηκε με 77-68!

Η Μπάγερν, απέδειξε τον χαρακτήρα της, και με τη συνδρομή του Γκιστ και τρίποντο του Σίλι ισοφάρισε 77-77 στα 2:48!

Στα… ζόρικα που έφτασαν, ο Σάσα Βεζένκοφ με γκολ φάουλ έκανε το 80-77 και ο Κώστας Σλούκας πέτυχε 4 συνεχόμενους καθοριστικούς πόντους, για το 84-79 του Ολυμπιακού στα 43 δευτερόλεπτα, αλλά ο Σίλι απάντησε πάλι για το 84-82 με το 7ο τρίποντό του στα 30” για το τέλος!

Ο Ζαν Σαρλ έχασε το μακρινό σουτ και στα 3,8 η Μπάγερν είχε την τελευταία επίθεση.

Η Μπάγερν στην επαναφορά έβγαλε τρίποντο για τον Τσίπσερ που αστόχησε υπό την πίεση του Βεζένκοφ και ο Ολυμπιακός κράτησε την πολύτιμη νίκη με 84-82!

Ο Άαρον Χάρισον τελείωσε με 11 πόντους, ο Βασίλης Σπανούλης με 10 και ο Οκτάβιους Έλις με 11 για τον Ολυμπιακό.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γουέιντ Μπάλντγουιν είχε 12 πόντους, αλλά με 1/6 τρίποντα και 7 λάθη για την Μπάγερν!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-63, 84-82