Ουλανόβας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας (7-7) επικράτησε με σκορ 80-73 της Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-10) στην κατάμεστη Ζαλγκίριο Αρένα και έμεινε σε τροχιά πρόκρισης στα playoffs της Euroleague.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα, με αργό ρυθμό και έμφαση στην άμυνά τους, πηγαίνοντας σε σετ επιθέσεις, κάτι που αρέσει τόσο στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, όσο και στον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Η Μακάμπι, με τον Ο’Μπράιαντ να ξεκινάει καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 11-7, όμως η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα σερί 9-2 και πέρασε μπροστά με 16-13, για να ισοφαρίσει ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο σε 16-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Ζαλγκίρις μπήκε αποφασισμένη στη δεύτερη περίοδο, βρήκε επιθετικές λύσεις από τους Μιλάκνις, Ουλανόβας και Ντέιβις και προηγήθηκε με 36-25 στο 18′, για να λήξει το ημίχρονο με 39-33, πάλι με τρίποντο του Γουίλμπεκιν στο τέλος!

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 14 πόντους (54-40, 56-42), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 59-53 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Ζαλγκίρις πήρε ξανά διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο (74-64 στο 37′) την οποία συντήρησε ως το τέλος του αγώνα για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 80-73.

MVP του αγώνα ο Αρτούρας Μιλάκνις με 16 πόντους με 4/6 τρίποντα. Η Ζαλγκίρις τελείωσε τον αγώνα με 11/20 τρίποντα και η Μακάμπι με 10/31.

Η Ζαλγκίρις αγωνίστηκε σε έναν ακόμα αγώνα χωρίς τους τραυματίες Νέιτ Γουόλτερς και Παούλιους Γιανκούνας και η Μακάμπι χωρίς τον Τζέρεμι Πάργκο.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-33, 59-53, 80-73

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13, Γουόλτον 8 (1), Γουόκαπ 5, Βέστερμαν 11 (3), Βένσκους, Μπιρούτις, Μιλάκνις 16 (4), Γουάιτ 12 (7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας, Ουλανόβας 13 (3).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι, Γουίλμπεκιν 20 (4), Ο’Μπράιαντ 18 (1), Καλοϊάρο 4, Ρολ 12 (2), Κέιν 8 (2), Τάιους 2, Λέβι, ΝτιΜπαρτολομέο 3 (1), Κοέν, Μπλακ 6, Ζούσμαν.