Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία πολύ πιο δύσκολη νίκη από το τελικό 82-72 επί της Μπάγερν Μονάχου, για την 14η αγωνιστική της Euroleague και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε στο Audi Dome με… όρεξη να δείξει στην Μπάγερν Μονάχου ότι θέλει να κυριαρχήσει στο παρκέ. Έτσι και έγινε με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να παίρνει μία σημαντική διαφορά ήδη από το ξεκίνημα του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Μαδριλένους να είναι μπροστά με 11 πόντους (27-16) και με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιουλ (17 πόντοι, 5/8 τριπ.) ανέβασε τη διαφορά στο +13 (33-20), στο ξεκίνημα της δεύτερης.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν διάθεση να ρίξουν το ρυθμό τους και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στο +15 στο τέλος του ημιχρόνου (46-31) δίνοντας την εντύπωση ότι θα φτάσουν σε μία άνετη νίκη.

Άξιος συμπαραστάτης του Σέρχιο Γιουλ, ήταν ο Άντονι Ράντολφ πετυχαίνοντας 22 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα η Ρεάλ κράτησε τη διαφορά σε πολύ υψηλό επίπεδο και την έφτασε στην υψηλότερη τιμή της, το +16 (63-47).

Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση από την Μπάγερν Μονάχου, καθώς έκανε επιμέρους σκορ 12-2 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (65-59) για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Οι Βαυαροί κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους 2 (68-66), στην τελευταία περίοδο, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε χαρακτήρα και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων κατάφεραν να φτάσουν σε μία ακόμα νίκη στη διοργάνωση.

Η Ρεάλ έφυγε με το “διπλό” από τη Γερμανία (82-72) και συνεχίζει να δείχνει ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έναν αγώνα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού της διοργάνωσης.

Πλέον η Ρεάλ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-2, ενώ η Μπάγερν Μονάχου υποχώρησε στο 7-7.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 31-46, 59-65, 72-82

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Βέιντεμαν, Κόπονεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 8, Λούτσιτς 7 (1), Λο 5 (1), Ντζέντοβιτς 10, Αμάιζε, Γιόβιτς 11 (1), Μπαρτέλ 10 (2), Γουίλιαμς 7, Ογκουνσίπε 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 22 (4), Φερνάντεθ 8 (2), Καμπάτσο 3 (1), Αγιόν 4, Κάρολ 2, Ταβάρες 2, Γιουλ 19 (5), Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 10 (1), Τέιλορ 8 (2).