Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα, έβγαλε εγωισμό και νίκησε στη Β’ παράταση την Τόφας, με 88-87 στην Προύσα, φέρνοντας ξανά τη σειρά του play-in του BCL, στη Θεσσαλονίκη!

Την επόμενη Τρίτη (16/1) η PAOK Sports Arena θα θυμίζει “ηφαίστειο” στον τρίτο και τελευταίο αγώνα που δίνει πρόκριση στους “16” με την ομάδα του Φώτη Τακιανιού να έχει πλέον ξανά το μεγάλο πλεονέκτημα!

Δεν υπάρχει ένας ή δύο κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ σε αυτή τη μεγάλη βραδιά, εντός κι εκτός εισαγωγικών, αφού ο αγώνα διήρκεσε 50 λεπτά!

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φρίντρικσον με 18 πόντους, με τις καθοριστικές 3/3 βολές για το 88-85 στο τέλος της Β’ παράταση. Το block του ΜακΝις στον Γουίνστον και το άστοχο τρίποντο του Σάκιτς για την Τόφας στη λήξη, έγραψαν τον θριαμβευτικό επίλογο της ελληνικής ομάδας.

Από 17 πόντους πέτυχαν Χάρισον και ΜακΝις που έπαιξαν πάνω από 40 λεπτά! Στους 15 με 5/7 τρίποντα έφτασε ο Νίκος Τσιακμάς!

Με τη συμπαράσταση περίπου 30 φίλων του, ο ΠΑΟΚ άρχισε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 14-12, με 8 πόντους του ΜακΝις και 6 του Φρίντρικσον.

Τα λάθη του όμως (7 στο Α’ δεκάλεπτο) κι η αμυντική ανισορροπία του στο γρήγορο παιχνίδι της Τόφας, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν 11-0 σερί και να προηγηθούν 23-14, πριν ο Τσαϊρέλης με βολές στα 4” μειώσει στο 23-16.

Η άμυνα κράτησε την ελληνική ομάδα στη Β’ περίοδο, μολονότι άρχισε με 1/9 σουτ για να βρεθεί στο -8, 27-19 στο πεντάλεπτο.

Η είσοδος του Νίκου Αρσενόπουλου έδωσε ώθηση στην ομάδα στην πίσω πλευρά, ο Τσιακμάς πίεσε κι ο ΠΑΟΚ κράτησε στους 9 πόντους την τουρκική ομάδα σε αυτό το διάστημα για να μειώσει 32-31 στο ημίχρονο.

Δείτε ένα κάρφωμα του Μακ Νις από ασίστ του Αρσενόπουλου:

O ΠΑΟΚ είχε βρει τον τρόπο να κρατήσει χαμηλά το σκορ της Τόφας και στη Γ’ περίοδο βρήκε και το μακρινό σουτ. Είχε 5/9 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο, τα τρία ο Τσιακμάς και όχι απλώς πήρε το προβάδισμα, αλλά έφτασε στο +10, 54-44 με την ολοκλήρωση της περιόδου!

Η Τόφας είχε “βραχυκυκλώσει” δεν είχε με τη σειρά της μακρινό σουτ, και μόνο ο Γουάιλι την κρατούσε ζωντανή με 19 πόντους-14 ριμπάουντ σε τρία δεκάλεπτα.

Η διαφορά πήγε και στο +12, 56-44 στην αρχή της Δ’ περιόδου, όμως η τουρκική ομάδα αφυπνίστηκε υπό το φάσμα της ήττας.

Άνοιξε πάλι το ρυθμό της, ο κόσμος της μπήκε “στο παιχνίδι” και με τον Ντένμον ισοφάρισε 60-60 στο πεντάλεπτο για το τέλος.

Με τον Χάρισον να έχει συνέλθει για τα καλά μετά το πρώτο μισό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον ηγέτη να τον κρατήσει στα δύσκολα. Με καλάθι του, και ασίστ για τρίποντο του Μαργαρίτη, η ομάδα του Τακιανού ανέπνευσε για το +5, 67-62 με 3:12 για τη λήξη!

Η ομοβροντία από τα 6,75 μ, συνεχίστηκε από τις δύο ομάδες όσο τελείωνε ο χρόνος με το σκορ στο 68-70 πλέον στα 93 δευτερόλεπτα!

Ο Γουάιλι ισοφάρισε στα 57” σε 70-70 με το γνώριμο τρόπο, από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σχίζας κέρδισε με την καλή άμυνα την παράβαση του Ο’Μπράιεν, όμως στην τελευταία επίθεση, ο Χάρισον έχασε το drive κι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στη β’ παράταση ήταν οι βολές του Φρίντρικσον που έκαναν τη διαφορά: Με 3/3 έκανε το 88-85, οι Τούρκοι μείωσαν 88-87, όμως το block του ΜακΝις στον Γουίνστον και το άστοχο τρίποντο του Σάκιτς των γηπεδούχων, σφράγισαν τη μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ!

Δείτε και το τρίποντο του Τσιακμά για το 83-81, λίγο νωρίτερα:

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 44-54, 70-70 (κ.α.) 78-78 (Α’ παρ.) 87-88 (Β” παρ.)