Πανιώνιος-Λαύριο

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανιώνιος το Σάββατο (02/03) αφού νίκησε εντός έδρας το Λαύριο Aegean Cargo με 101-91 στο Παλαιό Φάληρο και το έφτασε στις τέσσερις νίκες!

Στον πρώτο του αγώνα στο κλειστό Παλαιού Φαλήρου “Σοφία Μπεφόν” ο Πανιώνιος ήταν καταιγιστικός και δεν επέτρεψε στο Λαύριο να κάνει το δικό του παιχνίδι. Με απίθανο ρυθμό, σωστές επιλογές και κυρίως επιθέσεις από τη ρακέτα, η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά προηγήθηκε με 30-16 στο δεκάλεπτο και 56-40 στο ημίχρονο έχοντας εντυπωσιακό απολογισμό.

Στο πρώτο 20άλεπτο είχε 17/21 δίποντα (12/14 στο δεκάλεπτο) κι αν δεν είχε χάσει τις μισές από τις 14 βολές που εκτέλεσε θα είχε μεγαλύτερη διαφορά.

Πανιώνιος-ΛαύριοΟ Όστιν πέτυχε 15 από τους 25 πόντους του στην πρώτη περίοδο, με 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, ενώ τη σκυτάλη πήρε μετά ο Ντέβιον Μπέρι που μίλησε στα κρίσιμα σημεία που μείωσε το Λαύριο.

Διότι κάποια στιγμή οι οκτώ παίκτες στους οποίους στηρίχτηκε η ομάδα της Νέας Σμύρνης, άρχισαν να βγάζουν κούραση, να ‘χουν λάθος επιλογές και σιγά-σιγά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ροκάνισε τη διαφορά. Με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 79-68, πέντε λεπτά πριν από το τέλος, το 88-76 του Πανιώνιου δεν του έδινε σιγουριά νίκης διότι στο παρκ ήταν ορατή η κόπωση. Το Λαύριο μείωσε κυρίως με τον Λαμπ, πρώτα σε 91-89 και στα 42 δευτερόλεπτα στο 94-91.

Πανιώνιος-ΛαύριοΌμως στο τέλος ο Μπέρι ήταν σχεδόν άριστος από τη γραμή των βολών και στο συνολικά, τελευταίο πεντάλεπτο, πέτυχε 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του, μολονότι στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα ήταν άστοχος κι είχε μείνει στους 14 πόντους.

Ο Πανιώνιος έφτασε το Λαύριο στο 4-13, με το ίδιο ρεκόρ είναι και η Κύμη, κι έχουν από κάτω τους το Ρέθυμνο (3-13) και τον Κολοσσό Ρόδου (2-15).

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 56-40, 79-68, 101-91

Δείτε τη στατιστική του Πανιώνιου με ένα κλικ.

Δείτε τη στατιστική του Λαυρίου με ένα κλικ.