Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πήρε σημαντική νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στη Βιτόρια, με 80-73, το βράδυ της Πέμπτης (28/02), για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Με τον Λούκα Βιλντόζα να σταματά στους 16 πόντους και τον Σαβόν Σιλντς να συμπληρώνει άλλους 14, η Μπασκόνια ξεπέρασε το εμπόδιο της Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-73 και ουσιαστικά μηδένισε τις ελπίδες της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για πρόκριση στα play offs της Euroleague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από την αρχή του αγώνα η Μπασκόνια μπήκε πολύ πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους στη λήξη της πρώτης περιόδου (17-12).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, λόγω της πολύ καλής της άμυνας αλλά και της αστοχίας της Ζαλγκίρις, κατάφερε να ανεβάσει πολύ ψηλά τη διαφορά και ουσιαστικά να πάρει για τα καλά τα ηνία του αγώνα στο τέλος του πρώτου μισού με 15 πόντους (40-25).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπάθησε να αναστρέψει την εις βάρος της κατάστασης και με επιθέσεις κυρίως κοντά στο καλάθι των Βάσκων μπόρεσε να ροκανίσει τη διαφορά στο -7 (59-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Ζαλγκίρις μπήκε με την ίδια διάθεση και στην τελευταία περίοδο, χωρίς να θέλει να παρατήσει τη διεκδίκηση του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στους έξι (69-63), αλλά τελικά η Μπασκόνια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με .

Η Μπασκόνια με τη νίκη αυτή βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-12, ενώ η Ζαλγκίρις Κάουνας υποχώρησε στο 9-15 και ουσιαστικά έχασε τις όποιες ελπίδες είχε για να μπει στα play offs της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 40-25, 59-52, 80-73