Με δύο αγώνες συνεχίζεται σήμερα, Κυριακή (15/10) η 2η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ στο ΣΕΦ στις 17:15 (ΕΡΤ3), σε αγώνα που διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, από ποινή που επιβλήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο.

Με τις γνωστές απουσίες των Σίκμα, ΜακΚίσικ και πιθανότατα και του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος που δεν έπαιξαν την Παρασκευή απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός θέλει να διευρύνει το σερί του στην Basket League, που έχει φτάσει στο 40-0 σε κανονική περίοδο από τον Δεκέμβριο του 2021!

Στην πρεμιέρα, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει τον Άρη, ενώ η ΑΕΚ είχε χάσει εντός έδρας από το Λαύριο.

Σύμφωνα με το επίσημο site του ΕΣΑΚΕ, η σημερινή είναι η 145η αναμέτρηση Ολυμπιακού-ΑΕΚ από τη θέσπιση της Α’ Εθνικής (1963/64).

Ο Ολυμπιακός έχει 101 νίκες και η ΑΕΚ 43, ενώ με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, οι νίκες είναι 63-8.

Στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος (από το 1992/92 κι έπειτα) το συνολικό σκορ νικών-ηττών είναι 66-17 και με γηπεδούχους τους “ερυθρόλευκους” 37-4.

Στις 17:00, ο Προμηθέας Πάτρας υποδέχεται την Καρδίτσα σε αγώνα που μεταδίδει το ERTSports1.

Οι Πατρινοί νίκησαν στην πρεμιέρα τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη κι οι Θεσσαλοί έχασαν στην Πάτρα από τον Απόλλωνα.

Παίζουν ξανά εκτός έδρας, λόγω των ζημιών που προκάλεσαν οι πλημμύρες στη Θεσσαλία και ζήτησαν αλλαγές έδρας για όσο χρειαστεί η αποκατάστασή τους στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”.

Την περίοδο 2022/23 όπου η Καρδίτσα έπαιξε για πρώτη φορά στην Basket League, ο Προμηθέας Πάτρας ήταν ο νικητής των μεταξύ τους αγώνων. Επικράτησε 76-66 στην Πάτρα και 81-68 στην Καρδίτσα.

Το πρόγραμμα, οι διαιτητές και οι μεταδόσεις στο δεύτερο μισό, της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Κυριακή 15/10

Δ. Τόφαλος 17:00 Προμηθέας Π.-Καρδίτσα Τηγάνης-Γερακίνης-Κατωτικίδης (Πίγκας) ΕΡΤSports 1

ΣΕΦ (κ.θ.) 17:15 Ολυμπιακός-ΑΕΚ Τσαρούχα-Κατραχούρας-Τεφτίκης (Ηπιώτης-Διμπινούδης) ΕΡΤ3

Δευτέρα 16/10

Λαυρίου 20:15 Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου Συμεωνίδης-Μάνος-Ζακεστίδης (Παυλόπουλος) ΕΡΤ3