Χουέρτας

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, στο οποίο η Τόφας πέτυχε μία μεγάλη, αλλά μάταιη ανατροπή, η Τενερίφη επικράτησε 74-73 με καλάθι του 39χρονου Μαρσελίνιο Χουέρτας στα 0,9” και εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για το Final 4 του BCL.

Ήταν ένα πανομοιότυπο φινάλε με το 78-77 της 6ης Απριλίου. Τότε, η ισπανική ομάδα βρέθηκε στο +4 (77-73), όμως η τουρκική έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 77-77 με τρίποντο του Πάκο Κρους στα 18”.

Έπειτα, ο Χουέρτας κέρδισε φάουλ από τον Μπερκ Ουγκουρλού, έβαλε την πρώτη βολή και τελείωσε τον αγώνα, όπως έμελλε να κάνει και απόψε!

H ισπανική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Χάποελ Χολόν στον ημιτελικό του Final 4.

Η Τενερίφη προηγήθηκε 10-1 και έφτασε δύο φορές στο +12 στην πρώτη περίοδο, καθιστώντας σαφές ότι δεν προτίθεται να… ξαναπαίξει με την Τόφας.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με επιμέρους 14-3 για την ισπανική ομάδα, η οποία λίγο αργότερα διεύρυνε την απόσταση στο +17 (24-41).

Δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, με τη διαφορά να βρίσκεται σχεδόν πάντα σε διψήφια επίπεδα και το νέο +17 (44-61) να προαναγγέλει νίκη της Τενερίφης.

Βέβαια, από τη στιγμή που η Τόφας έκλεισε με 6-0 σερί το τρίτο δεκάλεπτο και το έκανε 12-0 στις αρχές του τέταρτου, το σκορ έγινε 56-61. Είχαν σταματήσει πια τα χαμόγελα των φιλοξενούμενων.

Η Τενερίφη ανέβηκε προσωρινά στο +9 και δεν επέτρεπε να πέσει η διαφορά κάτω από το +5, ώσπου ο Έλγκιν Κουκ μείωσε σε 68-72 στο 01:34.

Αμέσως μετά ο Μπρούνο Φιτιπάλδο έκανε λάθος και ο Κουκ έφερε το ματς στην κόψη του ξυραφιού (70-72) με 52” να απομένουν!

Ήδη το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 20-11. Από το 02:56 δεν είχε πληγώσει το αντίπαλο καλάθι η Τενερίφη. Ο μοιραίος Φιτιπάλδο έχασε τρίποντο στα 28”, ο Τάιλερ Ένις επιχείρησε να ισοφαρίσει στα 17”, αλλά δεν τα κατάφερε, επειδή ο Γκιόργκι Σερμαντίνι τον έκοψε.

Ακολούθησε ακόμη ένα λάθος του Φιτιπάλδο. Ο Πάκο Κρους έκλεψε, ο Γιγκίτ Αρσλάν σηκώθηκε πίσω από τα 6,75. και ευστόχησε στα 12 δευτερόλεπτα! Η Τόφας είχε πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά!

Ο Τσους Βιντορέτα κάλεσε τάιμ άουτ. Απέμεναν 10 δευτερόλεπτα. Οι παίκτες επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο. Η μπάλα πήγε στα χέρια του 38χρονου Μαρσελίνιο Χουέρτας, ο οποίος δεν λάθεψε. Στα 0,9” η Τενερίφη ήταν και πάλι μπροστά! Και στο Final 4!

Πέραν του νικητήριου καλαθιού, ο Χουέρτας ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 15 πόντους και ο πρώτος δημιουργός με 7 ασίστ.

Καλή παρουσία είχε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος έβαλε τους ίδιους πόντους με τους Άαρον Ντόρνεκαμπ (συν 9 ριμπάουντ ο Καναδός) και Σάσου Σαλίν.

Στον αντίποδα, ο Τζέρεμι Σίμονς των 17 πόντων και των 6 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά για την Τόφας, ενώ ο Αρσλάν, που έχασε στην εκπνοή τη δόξα από τον Χουέρτας, πέτυχε 14π.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-43, 50-61, 73-74