Την πρώτη της νίκη στη φετινή EuroLeague εξασφάλισε η Παρτιζάν επικρατώντας της Βίρτους Μπολόνια με 90-62.

“Έσπασε το ρόδι” η Παρτιζάν στο Βελιγράδι απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια. Στο 1-3 πλέον η ομάδα του Ομπράντοβιτς, το ίδιο και οι Ιταλοί.

Ο Τζείμς Νάναλι με 20 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής των Σέρβων. Από 14 πόντους μέτρησαν οι Λεζόρτ και Άντζουσιτς.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 17:00΄ στο παρκέ μέτρησε 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για τους ηττημένους, ο Ίσμαελ Μπακό ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Δυναμικά ξεκίνησαν οι Σέρβοι στη “Stark Arena” έχοντας εξίσου καλή εικόνα και στις δυο πλευρές του παρκέ. Η Βίρτους δεν μπορούσε να “τρυπήσει” την άμυνα των γηπεδούχων και βρέθηκε πίσω με 27-11 στο 10ο λεπτό.

Εξίσου αποδοτική ήταν η ομάδα του “Ζοτς” και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μπακό και Γουίμς να έχουν, ωστόσο, λύσεις στην άλλη πλευρά του παρκέ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 51-32.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Παρτιζάν με τους Νάναλι και Λεζόρτ μπροστάρηδες “έχτισε” ακόμα πιο γερές βάσεις για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-47.

Η Βίρτους είχε να “ανέβει” ένα βουνό στο τελευταίο δεκάλεπτο στο Βελιγράδι, πράγμα που δεν κατάφερε απάνεντι στην επιθετική ροή του παιχνιδιού με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται ως 90-62.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 51-32, 69-47, 90-62.