Την πρώτη θέση στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022 κατέκτησε η Εθνική μας την Τρίτη, που συνέτριψε στο ντέρμπι κορυφής την Ουκρανία με 99-79.

Ήταν ένας μαγικός Γιάννης Αντετοκούνμπο, με νέο ρεκόρ πόντων τους 41 με τα γαλανόλευκα, που οδήγησε την Εθνική μας σε ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο που έκανε “σκόνη” τον αντίπαλο!

Η Ελλάδα έκανε επιμέρους 32-11 στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 60-33 σε όλο το β’ μέρος επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της, ενώ έχανε 39-46 στο ημίχρονο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε σε 27:27 41 πόντους με 13/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 15/18 βολές, πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, κι έκανε 1 κλεψίμο

Με τον Γιάννη να πετυχαίνει τους επτά πρώτους πόντους του αγώνα, η Ελλάδα μπήκε με προβάδισμα στο σκορ και “αέρα”.

Έφτασε στο +8, 20-12 με τη δράση του Κώστα Σλούκα μετά από 7:10 αγώνα, αλλά τα (6) λάθη της, βοήθησαν την Ουκρανία να μαζέψει σύντομα τη διαφορά.

Μείωσε σε 23-20 με τον Μίχαϊλιουκ και προσπέρασε πρώτη φορά, 25-23 στην αρχή της β’ περιόδου, με σερί 9-0 από το εις βάρος της 16-23.

Ο Δημήτρης Ιτούδης δοκίμασε να παίξουν μαζί Γιάννης Αντετοκούνμπο και Γιώργος Παπαγιάννης, αλλά δεν του βγήκε.

Ο πιτσιρικάς Ισούφ Σάνον, (γεννημένος στην Ουκρανία από γονείς που σπούδαζαν στη χώρα με καταγωγή από τη Μπουρκίνα Φάσο) μάς έκανε τη ζημιά με 11 πόντους στο β’ δεκάλεπτο, όπου ουσιαστικά η ομάδα του -Λετονού- Μπαγκάτσκις, είχε πάρει τα ηνία του αγώνα.

Η δυνατή της άμυνα ειδικά στη ρακέτα, προκάλεσε την αντίδραση της ελληνικής ομάδας, που ζητούσε περισσότερη προστασία από τους διαιτητές, αλλά αντ’ αυτού, χρεώθηκε και με τεχνική ποινή.

Ο Γιάννης πάντως έφτασε στους 18 πόντους στο ημίχρονο, όμως ήταν προφανές, ότι αντιμετώπιζε προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Αντετοκούνμπο μπήκε… αφηνιασμένος στο δεύτερο ημίχρονο και με τη συνδρομή της ελληνικής άμυνας, που πήρε το μάθημά της στο πρώτο 20άλεπτο, η Ελλάδα ανέτρεψε γρήγορα το -7.

Ο Γιάννης πέτυχε 13 σερί πόντους (!) για το προσπέρασμα 56-53, έχοντας ήδη 31 από τους 56 πόντους της Εθνικής μας με 4:34 για το τέλος της τρίτης περιόδου κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 33!

Ακολούθησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που μπήκε στο ρυθμό του αγώνα με καλάθι και φάουλ για το +5 της Ελλάδας 58-53 κι επιμέρους 19-7 στην τρίτη περίοδο, το οποίο έγινε 32-11 αφού Ντόρσεϊ και Νικ Καλάθης έδωσαν τις επιπλέον λύσεις, όσο πια ο Αντετοκούνμπο είχε επιστρέψει για δύο ανάσες στον πάγκο.

Ο Ντόρσεϊ, άποντος στο ημίχρονο πέτυχε 10 σε αυτήν την περίοδο!

Το +14, 71-57 στη λήξη των 30” με δύο σερί τρίποντα του Καλάθη, ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που είχε πάρει η ελληνική ομάδα.

Ο Καλάθης συνέχισε το καλύτερό του παιχνίδι στο Ευρωμπάσκετ για το 78-59 με 7:40 για το τέλος.

Ο δε Γιάννης έφτασε στις 13/16 βολές και τους 35 πόντους, σε απάντηση στα φάουλ των Ουκρανών, για να προσπεράσει η Ελλάδα τους 20 πόντους, 80-59 με επτά λεπτά ακόμα για να τελειώσει ο αγώνας!

Λίγο αργότερα, βγήκε γιατί είχε ματώσει στο χέρι μετά το τελευταίο φάουλ που του έγινε, αλλά ζήτησε να επιστρέψει στο παρκέ!

Το σόου της Εθνικής, το πάρτι στην εξέδρα, συνεχίστηκαν μέχρι τέλους με την ελληνική ομάδα να ολοκληρώνει εμφατικά την πρώτη της αποστολή στο Eurobasket, με την κορυφή στον όμιλο κι ενώ την Πέμπτη, αποχαιρετά την Α’ φάση και το Μιλάνο με τον αγώνα απέναντι στην Εσθονία.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5, Αντετοκούνμπο Θ. 2, Λαρεντζάκης 2, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 41, Καλάθης 13 (3), Ντόρσεϊ 13 (1), Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 4

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Τα highlights του αγώνα Ελλάδα-Ουκρανία (video)

Ελλάδα-Ουκρανία: Ανατροπή με 33 πόντους σε 22 λεπτά του Γιάνναρου! (vid)

Ελλάδα-Ουκρανία: Η photo gallery της αναμέτρησης

Ελλάδα-Ουκρανία: Πετάει ο Γιάννης υπό το βλέμμα του Μίντλετον! (vids)

Ελλάδα-Μ. Βρετανία 93-77: Έκανε τη διαφορά με Σλούκα – Παπαγιάννη (pics)

Πάγωσε την Ιταλία η Ουκρανία (84-73) και παίζει ντέρμπι κορυφής με την Ελλάδα (pics)

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022