Μπάγερν-Βαλένθια

Στις νίκες επέστρεψε η Μπάγερν Μονάχου (5-9) που επικράτησε με 97-92 της Βαλένθια (6-8) στο Audi Dome, για τη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μετρούσε δύο σερί ήττες, αλλά απόψε κατάφερε να σταματήσει το αρνητικό σερί, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε ξανά χωρίς τους Βλάντιμιρ Λούτσιτς, Όγκουστιν Ρούμπιτ και Ζαν-Μαρκ Σίσκο.

Κόρι Γουόλντεν (18π.), Άιζακ Μπόνγκα (14π.), Οθέλο Χάντερ (13π., 6ρ.) και Αντρέας Ομπστ (10π.) ξεχώρισαν από την πλευρά των νικητών.

Από την άλλη πλευρά, μετά τη νίκη της επί του Παναθηναϊκού στην παράταση, η Βαλένθια του Άλεξ Μουμπρού γνώρισε την ήττα παρά τη νέα εξαιρετική εμφάνιση του MVP της 13ης αγωνιστικής, Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (28π. με 5/6 τρίποντα).

Ο Τζαρεντ Χάρπερ (15π., 8ασ.) και ο Κάιλ Αλεξάντερ (11π., 6ρ.) είχαν και αυτοί διψήφιο αριθμό πόντων για τους ηττημένους.

Στη Βαλένθια στοίχισε η απουσία του Κρις Τζόουνς που προστέθηκε σε αυτές των Μάρτιν Χέρμανσον, Σαμ Βαν Ρόσομ και Μίλαν Χιμένεθ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-23 στο 9′, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και με ένα επιμέρους 24-10, ξέφυγαν με 8 πόντους (41-33 στο 18′) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Οι Άιζακ Μπόνγκα (Μπάγερν) και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (Βαλένθια) ήταν οι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Βαυαρούς να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα και να μπαίνουν με ένα +4 (69-65) στην τελευταία περίοδο.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα του Τρινκιέρι πήρε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα (78-67 στο 33′), με δύο τρίποντα του Γουόλντεν και ένα του Γιάραμαζ.

Η Βαλένθια απάντησε με ένα 0-5 (78-72), όμως η Μπάγερν πήρε ξανά διψήφιες διαφορές (82-72, 92-82) και επέστρεψε στις νίκες χωρίς να… καρδιοχτυπήσει.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-39, 69-65, 97-92