Στους “8” του FIBA Europe Cup προκρίθηκε την Τετάρτη (24/3) ο Ηρακλής ο οποίος νίκησε στο Ντε Μπος της Ολλανδίας με 86-81 την πολωνική Ανβίλ Βλότσλαβεκ.

Πλέον στην επόμενη φάση, πάλι νοκ άουτ, στο Ντεν Μπος θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (26/3, 19:00) την Ιρόνι Νες Ζιόνα (Ισραήλ) που νίκησε με 90-76 την Κιέβ Μπάσκετ (Ουκρανία).

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο (30-38) ο Ηρακλής άνοιξε το ρυθμό του αγώνα και με την πλειάδα των Αμερικανών του, συν τον Καναδό, Χάνλαν έβλεπε το καλάθι… σαν βαρέλι!

Είναι ενδεικτικό ότι στην τρίτη περίοδο ο Ηρακλής πέτυχε 34 πόντους, ενώ στο πρώτο 20άλεπτο είχε 30!

Σε αυτήν την περίοδο, ο Ηρακλής… σχεδόν δεν έχασε σουτ!

Είχε 8/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 6/6 βολές!

Πρωταγωνιστές της αντίδρασης σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν οι Χάνλαν (12π.), Σαγκς (8π.) Ίμπανκς (8π.) που πέτυχαν 28 από τους 34 πόντους της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Η ίδια τριάδα στο πρώτο μισό του αγώνα, είχε συνολικά… 8 πόντους!

Ο Ηρακλής έφτασε στο +9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Πολωνοί βρήκαν με τη σειρά τους, αντίδραση.

Με τον Ντάικς να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και σταθερά καλύτερο παίκτη στο δεύτερο μισό, τον πολύπειρο Κέρτις Τζέρελς, μείωσαν στον πόντο, 77-76 με 3:40 για τη λήξη.

Λίγο αργότερα, με τρίποντο, ο Ουάσινγκτον ολοκλήρωσε σερί 10-0 για την Ανβίλ που προσπέρασε 79-77, ενώ έχανε 69-77 τρία λεπτά νωρίτερα!

Η ελληνική ομάδα δεν έχασε την ψυχραιμία της, σημάδεψε την αντίπαλη ρακέτα, κέρδισε φάουλ, αρχικά με τον Ίμπανκς και μετά με τον Καββαδά που είχαν 4/4 βολές και ο Χάνλαν έκανε το 85-79 στα 31 δεύτερα, για το σερί, αυτή τη φορά του Ηρακλή, 8-0.

Πλέον δεν υπήρχε δρόμος και χρόνος… επιστροφής για την πολωνική ομάδα με τον Ηρακλή να προκρίνεται με 86-81.

allstarbasket.grΟ Χάνλαν τελείωσε με 22 πόντους, 18 πέτυχε ο Ίμπανκς, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, 12 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Σαγκς, 9 πόντους και 5 ασίστ ο Χέιγκινς.

Σημαντική ήταν κι η προσφορά του Ενετσιόνια 8 με πόντους.

Ο Καββαδάς είχε 7, όσους και ο Χάτσερ, 3 ο Σαρικόπουλος, ενώ έπαιξαν χωρίς να σκοράρουν Φίλλιος, Γκιουζέλης, Σχίζας και Βεργίνης.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81