Ναν

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-72 στο “καυτό” ΟΑΚΑ, στον 5ο και τελευταίο αγώνα της σειράς των playoffs της EuroLeague, έκανε το 3-2 και προκρίθηκε στο Final 4 μετά από 12 χρόνια!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν εξασφάλισε την πρόκρισή της στο Final 4 που θα διεξαχθεί στο Βερολίνο το διάστημα 24-26 Μαΐου και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αυριανού (8/5, 20:00) Game 5 Μονακό-Φενέρμπαχτσε.

Παρουσία 20.000 φίλων του οι “πράσινοι” έπαιξαν τρομερή άμυνα στο 2ο ημίχρονο και θα βρεθούν στο μεγάλο ραντεβού για πρώτη φορά από το 2012!

Τότε, 12 χρόνια πριν, ήταν και πάλι η Μακάμπι Τελ Αβίβ το… θύμα του, σε σειρά που επίσης κρίθηκε σε Game 5.

Στα 15 χρόνια από τη θέσπιση σειρών best of 5 στα playoffs, καμία φιλοξενούμενη ομάδα δεν νίκησε στις 19 περιπτώσεις που κάποια σειρά κρίθηκε σε 5ο αγώνα!

MVP του Game 5 ήταν ο τρομερός Κέντρικ Ναν (26π. με 6/9 τρίποντα, 5ρ., 4ασ.), συγκινητικός ο Κώστας Σλούκας (15π., 6ρ., 2ασ., 2κλεψ.) παρά το γεγονός ότι έπαιξε με θλάση στη γάμπα, αλλά και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (11π.) που επέστρεψε στη δράση ξεπερνώντας το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε.

Πολύ καλός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.), πάλεψε μέχρι τέλους ο Ματίας Λεσόρ (9π. με 3/14 βολές, 3/8 δίποντα, 11ρ.).

Λορένζο Μπράουν (19π., 7ασ.) και Τζος Νίμπο (14π., 7ρ.) διασώθηκαν από τη Μακάμπι, που αγωνίστηκε χωρίς τον Γουέιντ Μπόλντγουιν.

Μετά το αρχικό 2-0, η Μακάμπι ένιωσε άνετα στο “καυτό” ΟΑΚΑ και προηγήθηκε με 8-15 (7′), όμως ο Παναθηναϊκός δεν την άφησε να ξεφύγει και μείωσε 19-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο 41-41.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Λεσόρ έφτασε τις… 2/12 βολές, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί με 58-56 στο τέλος της περιόδου.

Με τον Καλαϊτζάκη να παίζει τρομερή άμυνα στον Μπράουν στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι “πράσινοι”… στραγγάλισαν για πρώτη φορά στη σειρά τους Ισραηλινούς και πήραν την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (68-58 στο 36′).

Ο Μπράουν απάντησε στο επιθετικό ξέσπασμα του Ναν και η Μακάμπι μείωσε 73-67 (37′), όμως ο Ναν με το 6ο του τρίποντο έκανε το 81-69 και έστειλε τον Παναθηναϊκό στο Final 4!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72.