Για πρώτη φορά στη θητεία του στον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Μπαρτζώκας χάνει και τους δύο αγώνες κανονικής περιόδου από μια ομάδα, εν προκειμένω τον Παναθηναϊκό, μετά το 85-80 στο ντέρμπι της Δευτέρας.

Σύμφωνα με το επίσημο site του Πρωταθλήματος, esake.gr, στο αριθμητικό αφιέρωμα του ντέρμπι, ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν είχε χάσει ποτέ δύο φορές από την ίδια ομάδα σε κανονική περίοδο, στις δύο του θητείες στον “ερυθρόλευκο” πάγκο!

Όπως αναφέρει το esake.gr:

“Η χθεσινή ήττα του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ είχε μία στατιστική προέκταση για τον Γιώργο Μπαρτζώκα, αφού υποχρεώθηκε σε ένα 0-2 απέναντι σε μία ομάδα στην κανονική περίοδο, για πρώτη φορά στην καριέρα του στον Ολυμπιακό αφού αυτό δεν είχε συμβεί στις σεζόν 2012-13, 2013-14, 2021-22 και 2022-23.

Η τελευταία φορά που ο Γιώργος Μπαρτζώκας ηττήθηκε και στα δύο ματς της κανονικής περιόδου από τον ίδιο αντίπαλο, ήταν στη σεζόν 2011-12.

Τότε ως προπονητής του Πανιωνίου είχε ρεκόρ 0-2 στην κανονική περίοδο απέναντι στον Ολυμπιακό του Ντούσαν Ίβκοβιτς, στον Παναθηναϊκό του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και στο Ρέθυμνο Cretan Kings του Στέργιου Κουφού.

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Παναθηναϊκός: Το 4ο 15-0, οι 700 νίκες και το ψηλότερο σκορ σε ντέρμπι από το 2011