Ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερη φορά στο Πρωτάθλημα τον Ολυμπιακό, το βράδι της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ, με 85-80 κι έφτασε στο 15-0 για τέταρτη φορά στο επαγγελματικό πρωτάθλημα, όπως ενημερώνει το esake.gr.

Παράλληλα, ο χθεσινός αγώνας ήταν ο πιο παραγωγικός των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, για τα τελευταία 13 χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός δε, έφτασε στις 700 νίκες σε κανονική περίοδο, από το 1992/93 που ιδρύθηκε ο ΕΣΑΚΕ και θεσπίστηκε το επαγγελματικό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι επιδόσεις, μέσα από το επίσημο site του ΕΣΑΚΕ:

“Οι δύο «αιώνιοι» έφτασαν σε υψηλή παραγωγικότητα, για τα δεδομένα του αγώνα και μάλιστα οι 165 πόντοι αποτελούν την κορυφαία επίδοση των τελευταίων 29 αγώνων τους στο ΟΑΚΑ για το Πρωτάθλημα.

Για να βρούμε την προηγούμενη μεγαλύτερη θα πρέπει να γυρίσουμε στον 4ο τελικό των πλέι οφ του 2011 που κρίθηκε με σκορ 101-94 αλλά στην παράταση.

Εκείνο το παιχνίδι, μέσα από το οποίο οι «πράσινοι» έκαναν το 3-1 στη σειρά, είχε 166 πόντους στην κανονική διάρκεια του, έναν παραπάνω από το χθεσινό.

Για να βρούμε το προηγούμενο ντέρμπι κανονικής περιόδου με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό Aktor που είχε μεγαλύτερη επίδοση από το χθεσινό, θα πρέπει να γυρίσουμε λίγο πιο πίσω.

Ήταν εκείνο της σεζόν 2009-10 όταν οι «πράσινοι» επικράτησαν με 98-90 (Νίκολας 27, Διαμαντίδης 26 – Τσίλντρες 26, Σχορτσανίτης 18).

Ο Παναθηναϊκός Aktor με τη νίκη του στο ντέρμπι, διατήρησε το αήττητό του κάνοντας το 15/15 για τέταρτη φορά στην ιστορία του στη Stoiximan Basket League.

Αυτό είχε συμβεί ακόμη στις σεζόν 2007-08, 2017-18 και 2018-19.

Στην περίοδο 2015-16 είχε ρεκόρ 14/14 και έχασε το αήττητο του σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τη 15η αγωνιστική αλλά στο ΣΕΦ (80-66).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν απέχει πλέον επτά νίκες από το να γίνει η τέταρτη στην ιστορία της Stoiximan Basket League (από το 1992-93) που θα παραμείνει αήττητη στην κανονική περίοδο.

Είναι κάτι που έκαναν ακόμη ο Παναθηναϊκός της σεζόν 2017-18 (26-0) και ο Ολυμπιακός των σεζόν 2010-11 (26-0) και 2022-23 (22-0).

Ο Παναθηναϊκός Aktor 1ος με 700 νίκες κανονικής περιόδου

Η νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό είχε μία ακόμη στατιστική προέκταση για τον Παναθηναϊκό Aktor αφού τον έκανε την 1η ομάδα στην ιστορία της Stoiximan Basket League που έφτασε τις 700.

Το κατάφερε μέσα από το 803ο παιχνίδι του (87,17%) σε αυτό το κομμάτι του Πρωταθλήματος (από το 1992-93).

Ο Ολυμπιακός είναι πιο κοντά σε αυτό το επίτευγμα αλλά δεν προλαβαίνει να το φτάσει στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 647 νίκες σε 761 παιχνίδια κανονικής περιόδου (85,09%).

Οι «πράσινοι» δεν έχασαν το προβάδισμα για 6η φορά στις 15 αγωνιστικές το προβάδισμα επί 40 λεπτά.

Αυτό έγινε ακόμη με το Λαύριο Megabolt εντός, με τον Απόλλωνα Carna εντός, με τον Κολοσσό H Hotels εκτός, με την Καρδίτσα Ιαπωνική εντός έδρας και το Μαρούσι εκτός έδρας”.