Ναντέρ-Βίρτους
Ο Τζούλιαν Γκαμπλ της Ναντέρ

Προβάδισμα πρόκρισης στο Final 4 του Basketball Champions League πήρε την Τετάρτη (27/3) η Ναντέρ που επικράτησε με 83-75 της Βίρτους Μπολόνια στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα της φάσης των “8”.

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, οι Γάλλοι της Ναντέρ κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να κάνουν τη μικρή, αλλά σεβαστή διαφορά των οκτώ πόντων, απέναντι στην ενισχυμένη και πολύ φιλόδοξη Βίρτους του Μάριο Τσάλμερς (βγήκε με 5 φάουλ!) και με νέο προπονητή τον Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Η Ναντέρ έφτασε στο +10, με καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο, 78-68 και 81-71,κι έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πήρε τη νίκη.

Η Βίρτους είχε 4/15 τρίποντα στο ματς, 2/5 ο Κέβιν Πάντερ, που ήταν ο πρώτος της σκόρερ με 15 πόντους.

Ο αγώνας είχε πολλά φάουλ, οι βολές ήταν 37-26 με την κάθε ομάδα να χάνει από εννέα, αλλά στον επαναληπτικό της Μπολόνια τα πάντα μπορούν να ανατραπούν!

Tα δεκάλεπτα: 20-18, 40-39, 62-59, 83-75