Σε μια αναμέτρηση που… πόνεσαν τα μάτια η Φενέρμπαχτσε νίκησε στην παράταση με 94-92 (78-78 κ.α.) τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πρώτο ματς του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Τα μάτια μας υπέφεραν, όχι βέβαια επειδή οι δύο ομάδες έπαιξαν κακό μπάσκετ, το αντίθετο καθώς προσέφεραν ένα άκρως απολαυστικό «ζέσταμα» εν όψει του αγώνα του Παναθηναϊκού, αλλά επειδή φορούσαν κι οι δύο ομάδες κίτρινα!

Πέρα από το χιούμορ γι’ αυτό το… ιδιαίτερα παράδοξο γεγονός, ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον ως το φινάλε, με τον Σλούκα να στέλνει το ματς στην παράταση με καλάθι στην εκπνοή (78-78).

Γενικά ο Έλληνας γκαρντ πρέπει να ένιωθε πολύ άνετα στο ΟΑΚΑ, καθώς χειροκροτήθηκε «ζεστά» από τον κόσμο του Παναθηναϊκού κατά τη διάρκεια του αγώνα και φυσικά όταν πέτυχε το λέι απ που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Σλούκας ήταν καθοριστικός καθώς με γκολ φάουλ έκανε το 90-87, ένα λεπτό πριν το φινάλε, ενώ η τελευταία επίθεση ανήκε στη Μακάμπι μετά τις 2/2 βολές του Κάλινιτς.

Το μακρινό τρίποντο του Ρέι δεν βρήκε στόχο κι ο Σλούκας ήταν δύο βολές σφράγισε τη νίκη της και την πρόκριση της Φενέρ στον τελικό.

Ο Ρέι έβαλε το… λάθος τρίποντο καθώς με τη λήξη ευστόχησε πίσω από το κέντρο! Έκλεισε, πάντως, ιδανικά ένα απολαυστικό παιχνίδι, με τον κόσμο να χειροκροτεί και τις δύο ομάδες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 39-35, 57-53, 78-78 (κ.α.), 94-92.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Λοβέρν 13 (3κλ.), Ντουβερίογλου 4, Κάλινιτς 8, Ενις 9, Σλούκας 22 (7/10 σουτ, 5ασ.), Αρνά, Μπιμπέροβιτς 3, Βέσελι 6, Γκιουλέρ, Μέλι 13, Μαχμούτογλου 6, Ντατόμε 10.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Πάργκο 21 (7λ.), Κοέν 6, Αβντίγια, Κέιν 4, Τάιους 19 (8/9δίπ., 14ρ.), Ρέι 5, Καλοϊάρο 5, Ζούσμαν 8, ΝτιΜπαρτολομέο 8, Μπλακ 16 (6/6δίπ., 11ρ.).