Η ΑΕΚ διατήρησε το αήττητό της στη Stoiximan Basket League  το απόγευμα του Σαββάτου (12/12) κερδίζοντας με 79-72 τον Ηρακλή  για την 7η αγωνιστική.

Στα 3/4 του αγώνα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερη από τον Ηρακλή, είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και παίκτες που έκαναν πολλές μικρές “δουλειές” στο παρκέ, ώστε να συντηρεί το προβάδισμά της.

Για αυτό έφτασε να προηγηθεί μέχρι και με 16 πόντους διαφοράς, 64-48 με 6:31 για τη λήξη του αγώνα.

Ο Ηρακλής δεν τα παράτησε, μείωσε έως τους 5, 72-77 με 12 δεύτερα για τη λήξη, καθώς σταματούσε διαρκώς το χρονόμετρο με φάουλ.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέτυχε 12 από τους 14 πόντους του συνεχόμενους στη β’ περίοδο, για να βοηθήσει την ΑΕΚ να χτίσει την πρώτη διαφορά, 23-32 με 2:49 για το ημίχρονο.

Ο Γιόνας Ματσιούλις πήρε την “μπαγκέτα” και πέτυχε 11 από τους 16 πόντους του στην τρίτη περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι παγίωσαν το διψήφιο προβάδισμά τους.

Ο Ολίβιερ Χάνλαν (15π.) προσπάθησε να αποτελέσει μια χείρα βοηθείας για τον Ηρακλή που έως τότε τα περίμενε όλα από τον Βασίλη Καββαδά.

Ο διεθνής σέντερ είχε 21 πόντους  για τον Ηρακλή.

Στο τέλος, στη μείωσε της διαφοράς βοήθησε και ο Σκάιλερ Μπόουλιν (14π.), αλλά ο Ηρακλής είχε ξεμείνει από χρόνο.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τον αγώνα από τα πολλά τους λάθη, πέταξαν στα σκουπίδια 7 βολές (10/17 έναντι 20/25 της ΑΕΚ) κι η δημιουργία τους ήταν περιορισμένη, έως και μονόπλευρη τροφοδοτώντας σχεδόν σε όλο το ματς μόνο τον Καββαδά.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε 16 πόντους, τους επτά στην τελευταία περίοδο και οι πέντε συνεχόμενοι ήταν το 64-70 μετατράπηκε σε 66-75 με 47 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Η ΑΕΚ έκανε 9 κλεψίματα, 3 εκ των οποίων ο Γιάνκοβιτς, ο οποίος πρόσφερε 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ζήσης, είχε 4 ασίστ, 7 πόντους.

Με την ΑΕΚ έκανε το ντεμπούτο του ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ που έπαιξε 7:45 κι είχε 0/1 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-37, 44-56, 72-79