Η Ισπανία είναι Πρωταθλήτρια Κόσμου για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά το 2006, καθώς στον μεγάλο τελικό του Πεκίνου την Κυριακή (15/09) νίκησε την Αργεντινή με 95-75 κάνοντας επίδειξη ισχύος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα!

Κυρίαρχη στη ρακέτα κι ειδικά στην άμυνα, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο “έπνιξε” κάθε προσπάθεια των Αργεντινών να κάνουν κάτι στο ματς και προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές δίχως να νιώσει ποτέ άγχος από την ίεση του αντιπάλου της.

Οι Ισπανοί πήραν τα ριμπάουντ (20 περισσότερα!), είχαν 9 κλεψίματα, 8 μπλοκ κι άφησαν τους Αργεντινούς να ψάχνουν λύσεις από μακριά.

Παράλληλα, οι Ισπανοί είχαν πολλούς περισσότερους πρωταγωνιστές (έξι διψήφιοι σκόρερ με πρώτο τον Ρούμπιο με 20 και δεύτερο τον Γιουλ με 15) ενώ η Αργεντινή είχε μόλις δύο  (Ντεκ 24, οι 15 στη Δ’ περίοδο, 17 ο Λαπροβίτολα.)

Ο Καμπάτσο είχε 11 πόντους αλλά με 2/11 σουτ κι ο αγέραστος Λουίς Σκόλα 8 πόντους με 1/10 σουτ, 6/6 βολές.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη

Η Ισπανία άρχισε με 14-2 τον αγώνα μετά από 3:55, θυμίζοντας… τον τελικό του 2006. Το γρήγορο τάιμ άουτ του Σέρχιο Ερνάντες, ταρακούνησε τους Αργεντινούς που βρήκαν ανοιχτό γήπεδο, με αφετηρία καλές άμυνες κι απάντησαν πρώτα με 8 πόντους του Νίκολας Μπρουσίνο και κατόπιν με τον Γκάμπριελ Ντεκ για να μειώσουν στον πόντο, 13-14 με 2:20 για το δεκάλεπτο.

Η Ισπανία, όμως, έβγαλε γρήγορα πολλούς πρωταγωνιστές και ελέγχοντας το ριμπάουντ (+5 επιθετικά) πρόλαβε να ξεφύγει με εννέα, 23-14 στην πρώτη περίοδο.

Δείτε έναν ωραίο αιφνιδιασμό των Ισπανών στην Α’ περίοδο.

Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, +17, 31-14 μετά από 12:25 αγώνα. Ο Σκόλα είχε τεθεί εκτός παιχνιδιού από τους Ισπανούς ψηλούς, ο Καμπάτσο δεν έπαιρνε προσπάθειες κι ήλθε ο Νίκολας Λαπροβίτολα να κρατήσει ζωντανή την Αργεντινή. Πέτυχε και τους 9 πόντους του στη β’ περίοδο, οι οκτώ συνεχόμενοι και η ομάδα του Ερνάντες βρήκε πάλι σφιγμό μειώνοντας στους 10.

Δείτε μια συνεργασία των Αργεντινών Καμπάτσο-Ντεκ που θύμισε το… transition της Ρεάλ Μαδρίτης:

Ο Καμπάτσο άρχισε να σκοράρει κι η Αργεντινή πήγε πάλι σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά δεν είχε πολλές λύσεις ενώ ο Σκόλα (μ.ο.π 19,3 στο τουρνουά) έβγαλε το ημίχρονο δίχως πόντο και 0/3 προσπάθειες!

Την ίδια ώρα, ο Σκαριόλο έβαζε κι έβγαζε κι η Ισπανία είχε τον ίδιο ρυθμό και την ίδια αποτελεσματικότητα για να προηγηθεί με 43-31 στο ημίχρονο με +8 επιθετικά ριμπάουντ και τρία λιγότερα λάθη, που ισοδυναμούν με 11 επιπλέον επιθέσεις σε 20 λεπτά αγώνα!

Οριόλα, Γουίλι και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Ρίμπας, ήταν τα επιπλέον “χαρτιά” των Ισπανών, πλάι στα πιο μεγάλα ονόματα!

Η διαφορά έγινε ακόμα πιο αισθητή στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η κόπωση άρχισε να βαραίνει τα “βαριά χαρτιά” της Αργεντινής, ενώ οι Ισπανοί διατηρούσαν τη φρεσκάδα και ταυτόχρονα έκαναν επίδειξη, τόσο του αναμφισβήτητου ταλέντου τους, αλλά και της εμπειρίας τους.

Καλές συνεργασίες, με εμπνευστές τον Ρίκι Ρούμπιο και τον Μαρκ Γκασόλ και η σταθερά καλή άμυνα, έστειλαν τη διαφορά από τους 12 πόντους του ημιχρόνου στους 22 με 5:35 για το 30:00 όταν με καλάθι και φάουλ του Ρούμπιο το σκορ έγινε 55-33 για την Ισπανία!

Δείτε μια ωραία συνεργασία των Ρούμπιο-Γκασόλ:

Η Αργεντινή απάντησε με δύο τρίποντα από Ντεκ-Καμπάτσο για να μειώσει 55-39, αλλά δεν της αρκούσαν εξάρσεις και καλά δίλεπτα. Η τρίτη περίοδος έληξε με 66-47 για την Ισπανία που κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα κι ειδικά στην άμυνά της, ήταν καταπληκτική!

Ο Γκάμπριελ Ντεκ έδωσε πνοή στην ομάδα του κι ανανέωσε, ελαφρώς, το ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο κι ενώ όλοι, (κι οι Ισπανοί μαζί) πίστευαν ότι όλα τελείωσαν. Με την άνοδο του Φακούντο Καμπάτσο που κάθησε αρκετά στον πάγο στην τρίτη περίοδο, ο φόργουορντ της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου.

Η Αργεντινή μείωσε στους 12, έως το 66-78 και το κοινό εκδήλωσε την υποστήριξή του στο μεγάλο αουτσάιντερ! Η Ισπανία απάντησε με τρία γκαρντ για καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και έλεγχο ρυθμού και χρονομέτρου.

Κι έτσι ανέκοψε τη μικρή “επανάσταση” των Αργεντινών καθώς με μυαλωμένο παιχνίδι από τον Ρούμπιο και τον Γιουλ δεν επέτρεψε άλλα περιθώρια ελπίδας στον αντίπαλό της.

allstarbasket.grΤα δεκάλεπτα: 14-23, 31-43, 47-66, 75-95.