Βόννη

Η Βόννη έκανε την έκπληξη της βραδιάς καθώς νίκησε εκτός έδρας τη Βενέτσια με 73-69 και κυνηγάει το θαύμα στον όμιλο του ΠΑΟΚ, ενώ η Οστάνδη έχει μπει για τα καλά στο θέμα πρόκριση μετά τη νίκη της επί της Μπαϊρόιτ με 82-62, στη 12η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Βενέτσια ξεκίνησε τον αγώνα με τις μεγαλύτερες προσδοκίες για να πάρει τη νίκη και να προκριθεί από σήμερα. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους πέντε πόντους μπροστά (40-35).

Ωστόσο, η Βόννη παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο και μέσω της πολύ καλής άμυνάς της, καθώς η Βενέτσια σημείωσε μόλις 13 πόντους στην τελευταία περίοδο και η Βόννη 21, πήρε τη νίκη 73-69 που την βάζει στη συζήτηση για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το τρένο της Μούρθια καλά κρατά, καθώς οι Ισπανοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επί της Ανβίλ με 78-70 και παρέμεινε στην κορυφή του πρώτου ομίλου με ρεκόρ 11-1.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και η Οστάνδη επί της Μπαϊρόιτ με 82-62, με κορυφαίο τον Τι Τζέι Γουίλιαμς με 21 πόντους και αναρριχήθηκε στον όμιλο του Προμηθέα Πάτρας (ο οποίος δεν έχει προκριθεί ακόμα).

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ συνέτριψε με 111-80 τη Νίμπουρκ εκτός έδρας, με τον Τζέιμς Φελντέιν να είναι καυτός πετυχαίνοντας 20 πόντους και τον Αμάρε Στάνταμαϊρ να προσθέτει άλλους 19 με 7 ριμπάουντ.

Δείτε το πανόραμα του Basketball Champions League, μετά από την πρώτη μέρα της 12ης αγωνιστικής: