Την πρώτη του νίκη στον Α’ όμιλο του Eurobasket 2022 που διεξάγεται στην Τιφλίδα της Γεωργίας πήρε το μεσημέρι του Σαββάτου το Μαυροβούνιο που νίκησε με 76-70 το Βέλγιο.

Αντίθετα, ήταν η πρώτη ήττα του Βελγίου που στην πρεμιέρα είχε νικήσει τη Γεωργία στην παράταση.

Με τη δυνατή του άμυνα, το Μαυροβούνιο κράτησε χαμηλά το σκορ των Βέλγων, ξέφυγε 68-50 στο 30′ και 3:50 για τη λήξη κέρδιζε με 76-64, πριν μειώσουν οι Βέλγοι στο τελικό 76-70.

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ πριν αποβληθεί με 5 φάουλ για τους νικητές.

Ο Κέντρικ Πέρι έκανε καλό παιχνίδι με 19 πόντους, 5 ασίστ, ενώ 14 πόντους πέτυχε ο Βλάντιμιρ Μιχαΐλοβιτς με 14 πόντους.

Μόλις 6 πόντους με 1/6 σουτ είχε ο Μάρκο Σιμόνοβιτς, ο ΝΒΑερ του Μαυροβουνίου.

Το Βέλγιο είδε μόνο τον Ρετίν Ομπασοχάν να απειλεί με συνέπεια, έχοντας 25 πόντους, τους 23 έως την Γ’ περίοδο. Μόνο ο Λεκόμτ έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων από τους συμπαίκτες του, με 10.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 68-50, 76-70

EuroBasket 2022: Για την πρωτιά κόντρα στην οικοδέσποινα Ιταλία η Εθνική, 12 αγώνες σήμερα!

EuroΒasket 2022: Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις του Σαββάτου (3/9)

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022