Νικητής ο Άρης στο Nick Galis Hall επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 70-57 για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Ο Άρης δυσκολεύτηκε για 30΄απέναντι στον αξιόμαχο Απόλλωνα, ωστόσο με ασφυκτική άμυνα και τον Βασίλη Τολιόπουλο σε εξαιρετική βραδιά, κατάφερε να πανηγυρίσει στην έδρα του με 70-57!

Ο Τολιόπουλος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα ήταν κομβικός στη νίκη των “κίτρινων”. Στο πλευρό του, οι Γκούντγουιν και Νότε με τον πρώτο να μετρά 10 πόντους αλλά και 10 ριμπαόυντ, ενώ ο δεύτερος σκόραρε 17 πόντους.

Αντίθετα, για τους ηττημένους Νικ Γκρίφιν πέτυχε 21 πόντους, ενώ ο Τέιλορ σταμάτησε στους 11π..

Ο Άρης έφτασε στο 3-2, ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας υποχώρησε στο 1-4.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Φουριόζος μπήκε στο παρκέ του “Nick Gallis Hall” ο Απόλλωνας. Οι παίκτες του Βετούλα “έτρεξαν” ένα επιμέρους σκορ 11-22 με τον Καράμπελα και τον Γκρίφιν πρωταγωνιστές. Την ίδια ώρα ο Άρης, χωρίς τον Τζος Χάγκινς στη δημιουργία, δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Το σύνολο του Καστρίτη εμφανίστηκε βελτιωμένο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με έμφαση στην άμυνα και τους Τολιόπουλο, Νότε να συνεισφέρουν στην επίθεση, ο “Αυτοκράτορας” έφερε μετά από πολλή ώρα ξανά στην ισοπαλία (27-27 στο 18′). Τα τρίποντα των Τολιόπουλο και Γκρίφιν, διαμόρφωσαν το 30-32 στο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να έχει χάσει την κυριαρχική εικόνα της εκκίνησης.

Στην επιστροφή οι Θεσσαλονικείς με ένα σερί 10-0, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (40-33). Ντέιβις και Γκρίφιν ήταν εκείνοι που κράτησαν τους Αχαιούς ζωντανούς, απαντώντας με ένα δικό τους 7-0 για την απόλυτη ισορροπία στο 30′ (47-47).

Με τον Τολιόπουλο να το παίρνει προσωπικά (10 προσωπικοί πόντοι με δυο μεγάλα τρίποντα) οι “κίτρινοι” πάτησαν γκάζι και εξασφάλισαν μία απόσταση… ασφαλείας από τον Απόλλωνα (64-54 στο 36′). Ο Τέιλορ μαζί με τον Γκρίφιν πάλευαν μόνοι τους στην άλλη πλευρά του παρκέ σε ένα τελευταίο δεκάλεπτο που ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη με 23-10.

Με τα τελευταία λεπτά να έχουν αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην 3η νίκη τους με 70-57

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 47-47, 70-57.