Παππάς

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 24 πόντους κι οδήγησε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 79-70 στο ΟΑΚΑ, το βράδυ της Κυριακής (18/11) για την 6η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Ο διεθνής γκαρντ του Παναθηναϊκού άλλαξε όλο το ντέρμπι με την είσοδό του στη β’ περίοδο και ξαναμίλησε και στην τελευταία, όταν η ομάδα του έδειχνε να “κολλάει” στο σκορ.

Το ντέρμπι του ΟΑΚΑ ήταν πολύ νευρικό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι ομάδες πολύ άστοχες, και όταν άνοιξε ο ρυθμός στου δρόμου τα μισά ο Παναθηναϊκός βρήκε πιο πολλές λύσεις και κυρίως τον Νίκο Παππά που τον οδήγησε στο 6-0 στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη περίοδος του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι!

Μέχρι τους 4 πόντους έφτασε το μεγαλύτερο προβάδισμα των γηπεδούχων (12-8) με 6 πόντους του Λάνγκφορντ, απάντησαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι για το 13-14 πριν προλάβει ο Παναθηναϊκός να προσπεράσει στην εκπνοή με 15-14 με το άλει ουπ του Καλάθη στον Γκιστ έπειτα από το κλέψιμο του Λάνγκφορντ.

Αμφότερες οι ομάδες όμως ήταν προβληματισμένες, ο μεν Παναθηναϊκός για τα 0/7 τρίποντα της α’ περιόδου, ο δε Ολυμπιακός για τα 3/12 δίποντα!

Οι αλλαγές του Παναθηναϊκού και ειδικά η απουσία του Νικ Καλάθη έπαιξαν το ρόλο τους στη β’ περίοδο, καθώς οι “πράσινοι” δεν είχαν δημιουργία, “κόλλησαν” στο σκορ κι ο Ολυμπιακός προσπέρασε από το 20-19 στο 20-26 με πρωταγωνιστή τον Ζακ ΛεΝτέι που είχε ήδη 10 πόντους με 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ στις 5 προηγούμενες αγωνιστικές του Πρωταθλήματος είχε σουτάρει 1/7 από τα 6.75μ.!

Η είσοδος του Νίκου Παππά αφύπνισε τον Παναθηναϊκό καθώς ευστόχησε σε τρίποντο έπειτα από 0/10 των συμπαικτών του σε 15 λεπτά αγώνα. Παράλληλα, ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντέιβιντ Μπλατ δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία για το 2ο φάουλ του Βασίλη Σπανούλη στον Θανάση Αντετοκούνμπο.

Ο Παππάς πέτυχε εννέα από τους 10 πόντους της ομάδας του, η οποία προσπέρασε 30-27 λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, κι ενώ ο Ίαν Βουγιούκας ολοκλήρωσε το 12-1 σερί των γηπεδούχων σε διάστημα 5 λεπτών για το 32-27.

Το τελικό 32-29 του ημιχρόνου, ήρθε με τον Παναθηναϊκό να έχει απολογισμό 2/12 τρίποντα και τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται με τη σειρά του να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα καθώς είχε 6/21 δίποντα.

Ο ρυθμός άνοιξε στην τρίτη περίοδο κι ο Παναθηναϊκός πάτησε πρώτος το “γκάζι” κυρίως με τους Κιθ Λάνγκφορντ-Ντεσόν Τόμας που τον έστειλαν στο +10, 44-34 στο 23:30.

Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τον ΛεΝτέι να συνεχίζει από εκεί που τελείωσε το ημίχρονο κι έφτασε στους 18 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα 3/3 βολές, πριν χάσει το πρώτο του σουτ στο 25:25! Ο Βασίλης Σπανούλης πρόσθεσε πέντε συνεχόμενους πόντους κι ο Ολυμπιακός μάζεψε γρήγορα τη διαφορά φτάνοντας στο 51-50 με 1:37 για το δεκάλεπτο που έληξε τελικά 55-51.

Ο Παππάς ανέλαβε να “καθαρίσει” για την ομάδα του και στην τελευταία περίοδο.

Πέτυχε 11 από τους 24 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα και κυρίως με καλάθια που είχαν τεράστια σημασία στη ροή του αγώνα και μαζί με τον Ντεσόν Τόμας και τον ανεβασμένο σε δημιουργία, Νικ Καλάθη κράτησαν το αήττητο του Παναθηναϊκού με 79-70 στη δεύτερη φετινή νίκη των “πράσινων” επί του “αιωνίου” αντιπάλου τους μετά το 93-80 στη Euroleague πριν από εννέα μέρες.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τον παίκτη που θα τον κρατήσει ζωντανό στη διεκδίκηση του ματς στην τέταρτη περίοδο αφού ο ΛεΝτέι πέτυχε όλο κι όλο ένα καλάθι, κι απλώς ο Γουίλιαμς Γκος με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε στο τελικό 79-70 από το 78-65 στα 50 δεύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 10, Λάνγκφορντ 11 (1), Λάσμε 4, Παπαπέτρου 5 (1), Παππάς 24 (4), Γκιστ 9, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 1, Καλάθης 7 (1), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 9 (1), Τολιόπουλος, Σπανούλης 9 (2), Τίμα 10 (2), Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 1, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 20 (3).

Δημήτρης Γιαννακόπουλος : “Λευκή πετσέτα ο Ολυμπιακός, να βρει τις λύσεις ο Πασκουάλ” !

Μπλατ : “Είμαστε νέα ομάδα που μεγαλώνει”

Αινιγματικός ο Τσάβι Πασκουάλ: “Είμαστε… αυτοί που είμαστε” !