Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 90-80 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο άδειο, λόγω τιμωρίας ΣΕΦ και ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στη σημασία της νέας νίκης της ομάδας του.

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση και τη νίκη επί της Ζαλγκίρις εμφανίστηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, ο οποίος στάθηκε και στην απουσία των φιλάθλων λόγω τιμωρίας της έδρας:

“Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη στο ξεκίνημα της σεζόν. Κάτω από αυτές τις συνθήκες και εννοώ χωρίς τους οπαδούς μας, γιατί αυτό είναι πάντα πρόβλημα.

Όπως είχα πει και πριν την αναμέτρηση, η Ζαλγκίρις είναι ομάδα μαχητών και παίζουν στον ίδιο ρυθμό για σαράντα λεπτά. Παίζουν στο ίδιο επίπεδο καθ’ όλη τη διάρκεια, σουτάρουν, έχουν δημιουργία και είναι πολύ δυνατοί στο επιθετικό ριμπάουντ.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο και γενικά μετά το πρώτο μισό ελέγξαμε τα αμυντικά ριμπάουντ και αυτό για εμένα ήταν το κλειδί της νίκης.

Καλή τύχη στην Ζαλγκίρις. Είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα κάνουν πολλές μεγάλες νίκες”.

Ο προπονητής της Ζαλγκίρις, Καζίς Μακσβίτις, δήλωσε από την πλευρά του:

“Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Όπως είχα πει και πριν, θεωρώ πως παίζει το καλύτερο μπάσκετ αυτή τη στιγμή στην Ευρωλίγκα. Παρέμειναν αρκετοί παίκτες, πρόσθεσαν ποιότητα και έχουν καλό προπονητικό επιτελείο.

Είμαι χαρούμενος που η ομάδα μου πάλεψε μέχρι το τέλος και έκανε κάποια come back κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Δεν είναι, όμως, αυτό για να κερδίσεις τον Ολυμπιακό. Ο αντίπαλός μας μας τιμώρησε.

Εμείς επιθετικά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στην άμυνα με αλλαγές του Ολυμπιακού. Αν θέλεις να κερδίσεις στην Ευρωλίγκα, οι 90 πόντοι είναι πάρα πολύ και πρέπει να παίξεις καλύτερα στην άμυνα”.