“Ζωντανή” βγήκε η Βιλερμπάν από τη “Λα Φοντέτα”, επικρατώντας της Βαλένθια στις λεπτομέρειες (76-77) για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Ακόμα μία δυνατή “μάχη” στη 2η “στροφή” της EuroLeague ανάμεσα στη Βαλένθια και τη Βιλερμπάν με τη δεύτερη να καταφέρνει να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα και την πρώτη νίκη της σεζόν.

Ο Μάθιους 2″ πριν από το τέλος ευστόχησε από τη γραμμή των βολών και κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 76-77.

Ο Νάντο Ντε Κολό με 16 πόντους ξεχώρισε, ενώ ο Γιουσουφά Φαλ ακολούθησε με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Ρετίν Ομπασόχαν έκανε τη διαφορά, με 13 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Χασιέλ Ριβέρο πέτυχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Κρις Τζόουνς είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Διψήφιος ήταν και ο Τζάρεντ Χάρπερ πρόσθεσε 10 πόντους και 5 ασίστ, έχοντας 4/10 σουτ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ είχαν το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο χάρη σε μία εκπληκτική τέταρτη περίοδο η Βαλένθια βρέθηκε κοντά στην ανατροπή με προσπάθεια του Τζάρεντ Χάρπερ.

Ωστόσο, ο Αμερικανός γκαρντ αποδείχτηκε “μοιραίος” για την ομάδα του Άλεξ Μούμπρου, αφού αρχικά αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και στη συνέχεια έκανε φάουλ στον Μάθιους.

Ο παίκτης της Βιλερμπάν πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και ευστόχησε σε μία εκ των δυο για να διαμορφώσει το τελικό σκορ 76-77.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 38-42, 59-62, 76-77.