Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία πολύ σημαντική νίκη εκτός έδρας επί της Χίμκι με 71-60, το βράδυ της Παρασκευής (25/01), για την 20η αγωνιστική της Euroleague, ανατρέποντας διαφορά 18 πόντων στην πρώτη περίοδο!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Χίμκι έδειξε σαν να έχει “γυρίσει τον διακόπτη” μετά την απόλυση του Γιώργου Μπαρτζώκα και την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Ρίμας Κουρτινάιτις.

Οι Ρώσοι επιτέθηκαν πολύ από κοντά (20/39 δίποντα) και δεν στάθηκαν τόσο πολύ στο τρίποντο (3/21 τρίποντα)στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, παρά μόνο στο τέλος όταν προσπαθούσαν να μειώσουν.

Με πολύ καλή άμυνα η Χίμκι πήρε μία σημαντική διαφορά 14 πόντων στα μέσα της πρώτης περιόδου (19-5) και έδειχναν ότι μπορούν να φτάσουν σε μία άνετη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Κουρτινάιτις να προηγείται με 18 πόντους (28-10) και να δείχνει ότι έχει αλλάξει σελίδα, για τα καλά.

Ωστόσο, στη συνέχεια η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε την αντεπίθεσή της με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να κάνει για ακόμα έναν αγώνα… “πράγματα και θαύματα”.

Ο Αμερικανός φόργουορντ σημείωσε στη δεύτερη περίοδο 13 πόντους και βοήθησε τη ομάδα του να πλησιάσει αρκετά τη Χίμκι. Έτσι η διαφορά από τους 18 πόντους (28-10), έκλεισε στους 5 (40-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ήταν και πάλι για τους Βαυαρούς, καθώς με εκπληκτικές άμυνες αλλά και πολύ σωστές αποφάσεις στην επίθεση μπόρεσαν να γυρίσουν τον αγώνα υπέρ τους.

Νίχαντ Ντζέντοβιτς

Με το σκορ στο 46-40 υπέρ των γηπεδούχων, η Μπάγερν έτρεξε ένα σερί 13-0 για να πάρει κεφάλι στο σκορ με 53-46. Ο Νίχαντ Ντζέντοβιτς με τρίποντό του σε αυτό το διάστημα έφτασε τους 1.000 πόντους στη Euroleague και έτσι η Μπάγερν έχει πλέον δύο παίκτες με 1.000+ πόντους (με τον δεύτερο να είναι ο Πέτερι Κόπονεν).

Το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου βρήκε την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να προηγείται με 6 πόντους (56-50) και να έχει βάλει μπρος για μία νίκη “βάλσαμο”, η οποία θα την έβαζε και πάλι πιο μπροστά από την Μπασκόνια στη μάχη της 8ης θέσης.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να κυριαρχίσουν καθ’όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου.

Έτσι, δεν δυσκολεύτηκαν στο να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να το αυξήσουν παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 71-60.

Πλέον η Μπάγερν Μονάχου έχει ρεκόρ 10-10 και βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίανακα.

Από την άλλη η Χίμκι υποχώρησε στο 7-13 και έπεσε στη 13η θέση της Euroleague, κάνοντας το όνειρο για αναρρίχηση στις θέσεις που οδηγούν στα play offs, μακρινό και άπιαστο.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 40-35, 50-56, 60-71