Περιστέρι

Ο Μπεν Μπεντίλ πέτυχε τους οκτώ τελευταίους πόντους του Περιστερίου και το οδήγησε στη νίκη επί του Πανιώνιου με 74-71 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” το βράδυ του Σαββάτου (15/12).

Ο Γκανέζος σέντερ του Περιστερίου που είχε πέντε πόντους μέχρι το 38:26, πρώτα πέτυχε με τρίποντο το 69-69, μετά με καλάθι το 71-71 (39:00) και τέλος με 3/4 βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα του αφού ο Πανιώνιος πέταξε στα σκουπίδια τις τέσσερις τελευταίες επιθέσεις του!

Στις δύο έκαναν βήματα Σίνγκλερ και Όστιν και στις άλλες δύο ο Μπέρι σε προσπάθεια για δύο πόντους και ο Σίνγκλερ στο τελευταίο σουτ του αγώνα για τρεις πόντους ήταν άστοχοι!

Έτσι η ομάδα του Νίκου Οικονόμου έχασε μια τεράστια ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό, αφού προηγήθηκε μέχρι και με οκτώ πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο, 60-52 με 7:10 για το τέλος.

Πανιώνιος

Με τρομερά ποσοστά στα τρίποντα και τον Μπέρι με τον Σίνγκλερ να βομβαρδίζουν, η ομάδα της Νέας Σμύρνης έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που προερχόταν από την πρώτη της φετινή ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Απόντως του Ράιαν Χάροου ο οποίος υπέστη θλάση το βράδυ της Παρασκευής, το Περιστέρι προσπάθησε να αντικαταστήσει τον ηγέτη του.

Ο Στίβεν Γκρέι έκανε φοβερό πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε τους 17 από τους 19 πόντους του αλλά το Περιστέρι “κόλλησε” στην τρίτη περίοδο, δίχως τη γνωστή του δημιουργία.

Για αυτό κι η έκρηξη του Ι Τζέι Σίνγκλερ στην τρίτη περίοδο επέφερε το προσπέρασμα του Πανιώνιου που συνέχισε να σουτάρει καλά, αλλά του έλειψαν πόντοι μέσα στη ρακέτα. Η απουσία του τραυματία Ντόρσεϊ ήταν ένα αντίβαρο σε εκείνη του Χάροου, αλλά η διαφορά στο τέλος ήταν στις δυνάμεις που είχαν απομείνει στους παίκτες. Άλλωστε η πρώτη πεντάδα του Πανιώνιου έπαιξε περισσότερο από το 80% του χρόνου και ο πάγκος συνέβαλε μόλις τέσσερις πόντους, από τους 71 των “κυανέρυρθων”.

Για αυτό και η ομάδα του Νίκου Οικονόμου έμεινε άποντη στα 81 τελευταία δευτερόλεπτα όπου δέχτηκε το 5-0 σερί με το οποίο ουσιαστικά άφησε το ματς να της φύγει από τα χέρια!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Μουράτος 2, Αγραβάνης, Βησσαρίου, Ντάνιελ 8, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 6 (1), Κάλαχαν 10 (1), Σίρκο 12 (2), Γκρέι 19 (1), Μπεντίλ 13 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 7 (1), Ντόρσεϊ, Μπέρι 27 (6/13 τριπ.), Χάρις 9 (3), Σίνγκλερ 16 (3), Καμαριανός, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Τέιλορ 8, Χουγκάζ, Ρουμελιώτης, Όστιν 2.