Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε το βράδυ της Δευτέρας στο Nick Galis Hall όπου νίκησε τον Άρη με 68-64 για την 4η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πέτυχε μόλις 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι έχασε το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς των 18 πόντων που είχε πάρει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο μαχητικός Άρης πάλεψε αλλά δεν έχει επιθετικά τις λύσεις για να κερδίσει έναν τόσο δυνατό αντίπαλο.

Κι η αλήθεια είναι ότι έμεινε στο σκορ χάρη στο τρομερό τρίτο δεκάλεπτο του Λάκι Τζόουνς που είχε 5/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Ολυμπιακός είχε μπει πολύ δυνατά στον αγώνα και με ορεξάτο τον Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 7-0 κι αμέσως μετά με διψήφιες διαφορές. Έφτασε στο +16 με τη λήξη της περιόδου (25-9) με τον Άρη να έχει τραγικά ποσοστά στα σουτ, 0/4 τρίποντα, μόλις 5 ριμπάουντ 1 ασίστ και 4 λάθη!

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου διόρθωσε κάπως την εικόνα της στη β’ περίοδο άρχισε με 10-4 το δεκάλεπτο, άρχισε να γίνεται πιο μαχητική και μολονότι υστερούσε στο μακρινό σουτ (2/9 τρίποντα στο ημίχρονο) έδειξε να έχει σφυγμό. Η κλάση του Ολυμπιακού και τα καλάθια των ΛεΝτέι-Βεζένκοφ, όμως, ξανάστειλαν τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια με +16, 44-28 στο ημίχρονο

Ο Λάκι Τζόουνς είχε 5/5 τρίποντα στη Γ’ περίοδο

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η έκρηξη του Λάκι Τζόουνς!

Ο Αμερικανός του Άρη που ήταν πρώτος σκόρερ από το πρώτο μέρος (8π.) πέτυχε στο τρίτο δεκάλεπτο 5/5 τρίποντα (!!!) και ο Άρης ξαφνικά μάζεψε τη διαφορά που είχε φτάσει έως τους 18 (28-46) για τον Ολυμπιακό στα μισά, 44-53 με 2:57 για τη λήξη της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχραιμία, κράτησε το ρυθμό εκεί που ήθελε και δεν επέτρεψε στον Άρη να εκμεταλλευτεί το ξέσπασμα και να μειώσει περισσότερο.

Ο Πρίντεζης με 4 συνεχόμενους πόντους στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου έκανε το 60-49 για τον Ολυμπιακό ο οποίος όμως στη συνέχεια έβγαλε νευρικότητα και δεν είχε εύκολο σκορ. Για την ακρίβεια ο Ολυμπιακός έμεινε τρία λεπτά χωρίς καλάθι κι ο Άρης βρισκόταν σε απόσταση 8 πόντων (53-61).

Ο Γιώργος Πρίντεζης έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό με 11 πόντους-6 ριμπάουντ

Το μοναδικό καλάθι του Χάρις στον αγώνα μείωσε στους 5, 60-65, ο Μπελ μείωσε κι άλλο σε 62-66 στο 1:44 αλλά το καθοριστικό καλάθι του Βασίλη Σπανούλη στο 1:26 για το 62-68 ουσιαστικά έκρινε το ματς. Απάντησε μεν ο Φλιώνης αλλά ο Άρης ήταν άστοχος στις τελευταίες προσπάθειές του και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα,

Τα δεκάλεπτα:  12-25, 28-44, 47-56, 64-68

ΑΡΗΣ (Αγγέλου):Τζόουνς 25 (6/11 τριπ.), Κάιζερ 6 (1), Βεργίνης, Μποχωρίδης 9 (1), Φλιώνης 7, Μπελ 4, Νταλό 7, Χρηστίδης, ΜακΓκι 4, Σλαφτσάκης, Χάρις 2, Αγγέλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 8, Τολιόπουλος, Τουπάν 3  (1), Σπανούλης 11 (1), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Τίμα 3, Μιλουτίνοβ 4, Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 4 (1), Παπανικολάου 7, ΛεΝτέι 10, Μπόγρης