ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε (82-76) του Άρη στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και έφτασε τις 7 σερί νίκες εντός έδρας απέναντι στους “κιτρινόμαυρους”.

Όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

Έναν ακόμη κρίκο στην αλυσίδα των συνεχόμενων νικών που μετράει ως γηπεδούχος απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο του, έβαλε χθες ο ΠΑΟΚ mateco επικρατώντας του Άρη Midea. Φτάνοντας τις επτά σερί, εντός έδρας νίκες σε ματς κανονικής περιόδου ο Δικέφαλος έγραψε ιστορία.

Πρόκειται για το μεγαλύτερο σερί γηπεδούχου –είτε του ΠΑΟΚ mateco, είτε του Άρη Midea- από το 2000 όταν και οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης έπαψαν να μοιράζονται την ίδια έδρα. Το προηγούμενο μεγαλύτερο σερί, ως προς τα ματς της κανονικής περιόδου, ήταν το 5-0 που έκανε πάλι ο Δικέφαλος από την περίοδο 2000-01 μέχρι την περίοδο 2004-05.

Ο Δικέφαλος νίκησε κατά σειρά τον «αιώνιο» αντίπαλο του…

*2023-24: 82-76

Το 7-0 που έφτασε όμως χθες ο ΠΑΟΚ mateco έχει μία ακόμη μεγαλύτερη προέκταση. Με αυτό ισοφάρισε το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί γηπεδούχου στην κανονική περίοδο και στα χρόνια της Stoiximan Basket League (από το 1992-93). Επτά σερί νίκες ως γηπεδούχος –τυπικά ή ουσιαστικά- για την κανονική περίοδο σημείωσε και από τα τέλη της δεκαετίας του ’90 μέχρι τα μέσα των 00s. Τότε είχε νικήσει κατά σειρά…

*2004-05: 92-79

Το συγκεκριμένο σερί είχε σταματήσει ο Άρης Midea στη σεζόν 2005-06 περνώντας από την Πυλαία με 79-76.

Αν συνυπολογίσουμε και τα ματς των πλέι οφ, σε εκείνο το διάστημα το σερί των «ασπρόμαυρων» ως γηπεδούχων είχε φτάσει στο 9-0 αφού είχε σημειώσει και δύο νίκες για τους μικρούς τελικούς του 1999.

Στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, το μεγαλύτερο σερί νικών του Άρη Midea ως γηπεδούχου από την άλλη πλευρά είναι εκείνο των πέντε από το ματς της κανονικής περιόδου του 2007-08 μέχρι και τον 2ο μικρό τελικό του 2011.

Αν βγούμε πάντως από τα όρια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, οι «κιτρινόμαυροι» διατηρούν το μεγαλύτερο, εντός έδρας σερί στα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης αφού είχαν κάνει ένα 10-0 από το 1971-72 μέχρι το ματς της τελικής φάσης (1-8) του 1979-80.