Ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι εκτός έδρας με 72-68 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο “Ανδρέας Παπανδρέου” του Περιστερίου το βράδυ του Σαββάτου (21/09).

Μια μέρα έπειτα από το δυνατό φιλικό με τον Ερυθρό Αστέρα, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ κλήθηκαν να αγωνιστούν με το Περιστέρι και να συνεχίσουν τη δουλειά για τη βελτίωση και την απαραίτητη χημεία που πρέπει να βρουν για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Οι δύο ομάδες είχαν απουσίες, κυρίως ο Ολυμπιακός.

Δεν αγωνίστηκαν ο Βασίλης Σπανούλης, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο Σάσα Βεζένκοβ, ο Γουέιντ Μπόλντγουεϊν και ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι.

Από το Περιστέρι, απουσίασαν ο Κίνσλεϊ Μόουζες και ο Ζώης Καράμπελας.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Μπράντον Πολ, όχι μόνο επειδή ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, αλλά επειδή έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος, όπου η ομάδα του γύρισε από το -6, 64-58 με περίπου τέσσερα  λεπτά για τη λήξη!

Σημαντική συμβολή στο 14-4 του Ολυμπιακού, μέχρι το τέλος, είχε και ο Όγκουστιν Ρούμπιτ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 38-33, 56-54, 68-72

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 2, Ξανθόπουλος 4 (1), Σκορδίλης 12, Αγραβάνης 5, Σαλούστρος 2, Γόντικας, Βασιλόπουλος 14 (4), Μόρισον 6, Χάτσερ 10 (2), Γκρέι 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πάντερ 9 (1), Πολ 19 (4), Κόνιαρης 6 (1), Τσέρι, Τσάπμαν, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 5 (1), Κουζμίνσκας 12, Ρούμπιτ 6, Χαπ 5.