Με τον Μπεν Μπέντιλ και τον Τι Τζέι Μπρέι κορυφαίους ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Δευτέρα (7/6) το  Λαύριο με 103-74 στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 2-1 στις νίκες.

Πλέον την Πέμπτη (10/6) πάει για ματς-τίτλου στο Λαύριο, που με τη σειρά του θα επιδιώξει να επαναλάβει τον άθλο του Σαββάτου και να στείλει τους τελικούς σε πέμπτο αγώνα, πάλι στο ΟΑΚΑ.

Ο Τι Τζέι Μπρέι (21π.) έκανε τη διαφορά από την αρχή ανοίγοντας την άμυνα του Λαυρίου με 7/9 τρίποντα και στη συνέχεια ο Μπεν Μπέντιλ δεν είχε αντίπαλο στα κυβικά του κι έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους!

Ο Γκανέζος πέτυχε μάλιστα 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο!

Σε συνολικά 19:13 συμμετοχής έφτασε στους 28 πόντους με 10/12 δίποντα, 8/8 βολές, 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε πέντε ριμπάουντ, τα τέσσερα εκ των οποίων επιθετικά!

Το Λαύριο προσπάθησε και ζόρισε σε κάποια σημεία τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν άντεξε μέχρι τέλους.

Άρχισε με έξι κλεψίματα στο πρώτο πεντάλεπτο, και έμεινε κοντά στο σκορ 24-20 στο δεκάλεπτο, είχε οκτώ έως το ημίχρονο, αλλά δεν είχε την απάντηση στον Μπρέι.

Είχε μειώσει 36-30 πριν κλείσει το ημίχρονο 44-30 με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τι Τζέι Μπρέι που έφτασε στα 5/6 στην ανάπαυλα, επανήλθε μειώνοντας 49-44 με τον Ντιαλό, αλλά μετά από 25 λεπτά αγώνα, άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ.

Ήταν το σημείο που είχε αρχίσει να κάνει θραύση ο Μπέντιλ με τη διαφορά να εκτινάσσεται τελικά.

Πολύ θετική ήταν η παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου με 16 πόντους, 6 ασίστ, άλλους 11 πέτυχε ο Γουάιτ και 10 είχε ο Παπαγιάννης.

Ο Μάριο Χεζόνια έπαιξε 13:44, τον λιγότερο χρόνο στους συνολικά 17 αγώνες του με τον Παναθηναϊκό στο ελληνικό πρωτάθλημα, οκτώ στην κανονική περίοδο κι άλλους εννέα στα playoffs.

Για το Λαύριο ο Τάισον Κάρτερ πέτυχε 14, 12 ο Μουράτος κι από 11 Ντιαλό και Κόζι.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74