Τη συμμετοχή του στα playoffs της Betshop Basket League εξασφάλισε ο Χολαργός έπειτα από τη νίκη του με 76-63 επί του Άρη το μεσημέρι της Τετάρτης (10/4) στο κλειστό “Αντώνης Τρίτσης”!

Εάν για κάθε νεοφώτιστη ομάδα ο ορισμός της επιτυχίας είναι η παραμονή της στην κατηγορία, για τον Χολαργό είναι πολύ μεγαλύτερη η εξασφάλιση της συμμετοχής του στην post season, αφού νικώντας τον Άρη, τρεις αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος, είναι πλέον δεδομένη η παρουσία του στα play offs!

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βέβαια, συνάντησαν μεγάλη αντίσταση από τον Άρη, που ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο.

Με ηγέτη τον Λευτέρη Μποχωρίδη και με έμφαση στην άμυνα, προηγήθηκε 21-15 στην Α’ περίοδο και 35-32 στο ημίχρονο.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έκανε τα πάντα στο παρκέ (16π., 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 κερδισμένα φάουλ) και ηγήθηκε μιας ομάδας παικτών που έδωσαν στον Χολαργό σιγά-σιγά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Κι εκεί εντοπίζεται το μεγαλύτερο ζήτημα του Άρη που συνήθως στο δεύτερο μισό του αγώνα, επειδή έχει λιγότερες λύσεις χάνει μέρος της δύναμής του κι όσων έχει χτίσει μέχρι εκείνο το σημείο. Βέβαια μέχρι και 1:46 πριν από τη λήξη του αγώνα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν είχε χάσει τις ελπίδες νίκης, βρισκόταν μόλις 4 πόντους πίσω στο σκορ, 65-61, με τον Λάκι Τζόουνς, να κρατάει την ομάδα του.

Οι βολές του Τάλτον και 9 συνεχόμενοι πόντοι του Γιάνκοβιτς έστειλαν τη διαφορά στους 15, 76-71 πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας με 76-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-35, 50-47, 76-63