Στις δυσκολίες που εξ ορισμού έχει η προσπάθεια του Προμηθέα Πάτρας να προκριθεί στους “8” του Basketball Champions League, στάθηκε ο προπονητής του Ηλίας Παπαθεοδώρου, έπειτα από την ήττα, με 92-93 από τη Χάποελ Χολόν.

O προπονητής του Προμηθέα, Ηλίας Παπαθεοδώρου είπε έπειτα από τον αγώνα της Τετάρτης στην Πάτρα:

“Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ένα παιχνίδι που είχε το “πρέπει”, είναι πολύ καλή ομάδα η Χολόν και ήταν πολύ εύστοχη σήμερα. Εμείς δεν καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι μέσα από την άμυνά μας και να βρούμε ρυθμό και αυτό μας δημιούργησε νευρικότητα και στην επίθεση.

Είχαμε τα ψυχικά αποθέματα, λόγω του χαρακτήρα που έχει αυτή η ομάδα. να το γυρίσουμε και να το διεκδικήσουμε στη μία κατοχή στο τέλος. Σίγουρα είμαστε στεναχωρημένοι, όμως έχουμε τον έλεγχο στα χέρια μας και θα προσπαθήσουμε την τελευταία αγωνιστική να κάνουμε τη νίκη που θέλουμε στο τελευταίο.

Η Χολόν είναι πάρα πολύ καλή ομάδα το γνωρίζουμε αυτό, ξέρουμε ποιοι είμαστε, δεν έχουμε αυταπάτες, είμαστε στο Top-16 έχουμε πολύ καλή παρουσία ως τώρα και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι. Στο Top-16, είναι πολύ δύσκολο να προχωρήσεις, πρέπει να είσαι καλύτερος κάθε εβδομάδα από τον αντίπαλό σου.

Τα 10 λεπτά παιχνιδιού είναι πολύς  χρόνος στο μπάσκετ. Είχαμε την τελευταία κατοχή, μπορούσαμε να κερδίσουμε, είχαμε διπλό στόχο στο 4ο δεκάλεπτο”.

Για το εάν ο Κόνιαρης ήταν ο παίκτης-κλειδί, ο Παπαθεοδώρου είπε:

“Κάθε παίκτης προσφέρει. Ο Αντώνης έχει πολύ μεγάλη επιρροή στην άμυνα και στην οργάνωση. Μας άλλαξε την ισορροπία στην άμυνά μας, μάς έδωσε καθαρές αποφάσεις. Για να γυρίσεις ένα τέτοιο ματς θέλει μεγάλη προσπάθεια.

Στο τέλος δώσαμε σύνθημα να σηκώσουμε τα κεφάλια μας ψηλά, γιατί είναι μια ήττα που πονάει.

Έχουμε παιχνίδι το Σάββατο στο γήπεδό μας για το ελληνικό πρωτάθλημα και μετά θα έχουμε τον χρόνο να προετοιμαστούμε για την την ΑΕΚ”.

Δείτε όσα είπαν στο μικρόφωνο και την κάμερα της COSMOTE TV ο Αντώνης Κόνιαρης και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου:

Tα highlights του Προμηθέας Πάτρας-Χάποελ Χολόν (vids)

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες

Μούρθια-ΑΕΚ 100-89: Τα highlights του αγώνα (vids)

Πρόκριση για Λούντβιγκσμπουργκ και Βόννη (vids)