Ο τρομερός Ολυμπιακός συνέτριψε την Μπαρτσελόνα με 92-58 στο κατάμεστο ΣΕΦ, ισοφάρισε 2-2 τη σειρά των playoffs της EuroLeague και θα τα παίξει όλα για όλα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, για την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου!

Το Game 5 θα γίνει στη Βαρκελώνη την επόμενη εβδομάδα, πιθανότατα την Τετάρτη (8/5) και ο νικητής θα παίξει στον ημιτελικό του Βερολίνου με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Με τον Κώστα Παπανικολάου να επιστρέφει στη δράση και να πετυχαίνει 9 πόντους με 3 τρίποντα (στο 3ο δεκάλεπτο) και να μαζεύει 6 ριμπάουντ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και εξαφάνισε τους Καταλανούς.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο… πυραυλοκίνητος Σακίλ ΜακΚίσικ (21π., 6ρ., 2ασ., 2κλεψ.), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Μουστάφα Φαλ (12π., όλους στο πρώτο δεκάλεπτο, 5ρ.), Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (11π., 4ρ., 4ασ.), Αϊζάια Κάνααν (11π.), Φιλίπ Πετρούσεβ (10π., 5ρ.) και Νίκολα Μιλουτίνοβ (8π., 11ρ.).

Στο 13’ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης γύρισε το δεξί του πόδι και δεν κατάφερε να συνεχίσει στο παιχνίδι.

Στη δωδεκάδα του Ολυμπιακού για πρώτη φορά στη σειρά βρέθηκε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ, ενώ εκτός έμειναν οι Ίγκνας Μπραζντέικις, Λουκ Σίκμα, Μιχάλης Λούντζης και Γιώργος Τανούλης.

Μοναδικός παίκτης της Μπαρτσελόνα με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 10…

Ο Φαλ πέτυχε τους 10 από τους πρώτους 12 πόντους του Ολυμπιακού, αλλά η άμυνα των “ερυθρολεύκων” δεν ήταν καλή στο ξεκίνημα του αγώνα και οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 7 πόντους (12-19 στο 6′).

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε στους 2 πόντους (21-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση το δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον τρομερό ΜακΚίσικ, έκανε ένα σερί 17-0 (από το 19-23) και προηγήθηκε με 36-23 (14′), μέσα σε αποθέωση!

Μάλιστα, μετά από λίγο η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους (45-26 στο 17′), με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα επιμέρους 33-7 μετά το 12-19!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 53-37, με τους “ερυθρολεύκους” να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με ένα σερί 8-0, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 24 πόντους (61-37 στο 24′), με την Μπαρτσελόνα να είναι πολύ άστοχη.

Οι Καταλανοί απάντησαν με ένα δικό τους σερί 8-0 (61-45), αλλά με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 25 πόντους (72-47), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μια άνετη νίκη και να τα παίζει όλα για όλα την επόμενη εβδομάδα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, για την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου.

Στο τέλος η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 36 πόντους (90-54, 92-56), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με 92-58!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58