Νικήτρια η Μακάμπι στην αναμέτρηση με τη Μονακό στο Τελ Αβίβ για την 3η αγωνιστική της EuroLeague με 78-70.

Στο 2-1 ανέβηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μονακό στη “Menora Mivtachim Arena”, αναγκάζοντάς την στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση (2-1).

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο! Διψήφιοι ήταν και οι Λορένζο Μπράουν και Ρόμαν Σόρκιν με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από τους ηττημένους ο Τζόρνταν Λόιντ με 21 πόντους ήταν εκέινος που ξεχώρισε, χωρίς ωστόσο να έχει κάποιον συμπαραστάτη. Στους 15 πόντους ο Μαίκ Τζέιμς με 0/7 τρίποντα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Καλύτερη η Μονακό στο ξεκίνημα με τον Λόιντ να σκοράρει από παντού, απέναντι στην ολιγωρία της άμυνα των γηπεδούχων για το 14-20 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Λορένζο Μπράουν μπήκε στην εξίσωση για τη Μακάμπι, έχοντας ωστόσο ένα “βουνό” να ανέβει, αφού οι Μονεγάσκοι προηγούνταν με 16-30 στο 13΄. Με ένα σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά για το ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-42.

Η “ομάδα του λαού” συνέχισε το σερί της και μετά το πέρας της ανάπαυλας του ημιχρόνου, για να επαναφέρει ξανά το ματς σε μονοψήφιες διαφορές. Με τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Γουίλμπεκιν μείωσε σε 52-59 και μετέτρεψε τον αγώνα σε ντέρμπι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι με το σερί να φτάνει στο 15-0(!) έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πέρασε μπροστά με 61-59. Γουίλμπεκιν και Μπράουν συνέχισαν να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, έχοντας απαντήσεις στα καλάθια των Λόιντ και Τζέιμς.

Ο Ντιαλό στα 34″ αστόχησε σε ζευγάρι βολών με τον Κόλσον να διαμορφώνει το 74-68 23″ για το φινάλε. Ο Τζέιμς έκανε το 74-70, αλλά η Μακάμπι ήταν εκείνη που έφτασε τελικά στη νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70

EuroLeague 2022-23: Οι μεταγραφικές κινήσεις των 18 ομάδων