Τα θαύματα του Λαυρίου δεν έχουν εξαντληθεί στη φετινή σεζόν και ένα ακόμα, ήλθε το βράδυ της Πέμπτης (27/5) όπου με καταπληκτική εμφάνιση νίκησε 92-77 τον Προμηθέα στην Πάτρα κι από το 0-2, έφερε την ημιτελική σειρά των playoffs της Stoiximan Basket League στο 2-2!

Πλέον το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό θα κριθεί το Σάββατο (29/5, 20:00) στο κλειστό του Λαυρίου στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε 5+1 παίκτες που έκαναν σπουδαία δουλειάμ, την ώρα που στην αντίπερα όχθη, αυτή του Προμηθέα Πάτρας έβγαλε λιγότερες λύσεις στο παρκέ.

Ο Τάισον Κάρτερ συνεχίζει να εκτινάσσει τα νούμερά του, κι είχε 29 πόντους, 5 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Ντέβιν Ντέιβις πρόσθεσε 15 πόντους με 4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, ο Γκλεν Κόζι 15 πόντους με 3/6 τρίποντα και 6 ασίστ, από 13 Μουράτος και Ντιαλό.

Το +1, το αποδίδουμε στον Πέτρο Γερομιχαλό, ο οποίος μολονότι είχε 3 πόντους με 1/7 προσπάθειες, έβγαλε πολύ μυαλό στο παρκέ κι είχε 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ (!)

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/18 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο (13/35 συνολικά) σε ένα στοιχείο που έκανε τη μεγάλη διαφορά.

Ο Τζέριαν Γκραντ προσπαθεί (15π., 7 ριμπ., 6 ασίστ) αλλά στη σειρά μοιάζει πολύ κουρασμένος, τη στιγμή που για δεύτερο συνεχόμενο ματς δεν βρήκε στήριγμα στον Τζιαν Κλαβέλ. Ο Πορτορικανός είχε 2/9 σουτ (5π.), 4 λάθη κι η άμυνα του Σερέλη που του στελνε διαρκώς δεύτερο παίκτη όταν άρχιζε το drive τον εγκλώβισε.

Ο Γιατράς έριξε τον προερχόμενο από τραυματισμό Τζεράι Γκραντ στη μάχη!

Ο Αμερικανός ψηλός το πάλεψε, έκανε ζημιά (11π. σε 14:45) αλλά αποχώρησε κουτσαίνοντας υπό το φόβο υποτροπής στη θλάση.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 21 πόντους, 11 στα πρώτα 6,5 λεπτά του αγώνα κι αποβλήθηκε με 5 φάουλ με 2:57 για το τέλος.

Ο Προμηθέας προδόθηκε από το μακρινό του σουτ, με μόλις 3/23!

Ο Χάρης Γιαννόπουλος πρόσφερε 9 πόντους, αλλά μόλις 2 στο δεύτερο μισό.

Διάστημα στο οποίο το Λαύριο ήταν κυρίαρχο με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι είχαν κάνει το 36-43 του ημιχρόνου, 50-48.

Ο Κόζι, ο Κάρτερ, ο Μουράτος, οι ταχύτητες του Λαυρίου αλλά και η άμυνά του, τα άλλαξαν όλα στα επόμενα 15 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92