Με άλλους τρεις αγώνες ολοκληρώνεται σήμερα Κυριακή (24/12), παραμονή Χριστουγέννων, ο Α’ γύρος στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League, στην 11η αγωνιστική του.

Ξεχωρίζει το ντέρμπι Περιστέρι bwin-ΑΕΚ betsson στις 17:15, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 15:00 τον Απόλλωνα Πάτρας και ο Προμηθέας Πάτρας τον Παναθηναϊκό Αktor στις 20:15.

Περιστέρι και ΑΕΚ αρχίζουν από την ίδια “αφετηρία” με ρεκόρ 5-5 στην προσπάθεια να κερδίσουν έδαφος με το βλέμμα στην πρώτη τετράδα.

Aφού έπαιξε κόντρα στη Μάλαγα στο BCL, o Ζερμέιν Λοβ κάνει το ντεμπούτο του και στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Περιστερίου.

Η ΑΕΚ έρχεται από ανώδυνη ήττα στη Γερμανία και δεν έχει γνωστοποιήσει προβλήματα τραυματισμών.

Όπως μάς ενημέρωσε το esake.gr, ο σημερινός είναι ο 70ός αγώνας στην ιστορία των δύο ομάδων, από το 1983/84 που συναντήθηκαν για πρώτη φορά στην Α’ Εθνική.

Η ΑΕΚ έχει 39 νίκες, το Περιστέρι 30.

Τη σεζόν 2022/23 Η ΑΕΚ νίκησε δύο φορές το Περιστέρι στην κανονική περίοδο, αλλά το Περιστέρι απάντησε με 2-0 στα playoffs για να μπει στην τετράδα!

Στην Πάτρα, ο τρίτος Προμηθέας (7-3) παίζει με τον αήττητο Παναθηναϊκό (10-0).

Με τραυματία τον πρώτο του σκόρερ, Χάντερ Χέιλ κι αφού κι ο Τιμ Φρέιζερ έφυγε εκτάκτως, αφού έπαιξε όλο κι όλο ένα παιχνίδι στο BCL, οι Πατρινοί αναζητούν λύσεις να καλύψουν τα κενά, κι ενώ έως τώρα, είναι η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 93,1 πόντους ανά αγώνα!

Πιθανόν δεν θα αγωνιστούν επίσης για τους γηπεδούχους, Ετσενίκε και Κόνιαρης λόγω τραυματισμών!

Ο Παναθηναϊκός Aktor θα παίξει χωρίς τον Ματίας Λεσόρ, που τραυματίστηκε στον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο.

Στους ξένους του ελληνικού πρωταθλήματος έχει δηλωθεί πλέον ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, αντί του Κάιλ Γκάι.

Σύμφωνα με το esake.gr, η προϊστορία είναι στο 16-1 για τον Παναθηναϊκό, με μόνη νίκη των Πατρινών το 80-78 στο ΟΑΚΑ, την περίοδο 2020/21, με κορυφαίο τον… Τζέριαν Γκραντ, νυν παίκτη των “πράσινων”!

Ο 2ος της βαθμολογίας Ολυμπιακός (9-1) υποδέχεται νωρίς (15:00) στο ΣΕΦ τον προτελευταίο Απόλλωνα Πάτρας (2-8).

Ο Μήτρου-Λονγκ θα κάνει το ντεμπούτο του αφού πήρε διαβατήριο, όπως κι ο Φίλιπ Πετρούσεβ που δηλώθηκε αντί του Λουκ Σίκμα στους ξένους, για τη Stoiximan Basket League.

Όπως ενημέρωσαν οι “ερυθρόλευκοι” πριν από τον αγώνα, θα ξεκουραστούν σήμερα οι Μουστάφα Φαλ-Αϊζάια Κάνααν, έπειτα από τη “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague.

Νέο πρόσωπο έχει και ο Απόλλωνας, τον Αμερικανό Τζάστιν Μπιμπς.

Τελευταία φορά που είδαμε νίκη του Απόλλωνα Πάτρας επί του Ολυμπιακού, είχαμε… για νόμισμα τη δραχμή!

Ήταν στα playoffs του 1996/97, στην Πάτρα, τον Απρίλιο του ’97 στο δρόμο των “ερυθρόλευκων” για το triple crown

Με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, από τη θέσπιση της Α’ Εθνικής, (1963/64) οι νίκες είναι 39-0!

Όλοι οι σημερινοί αγώνες μεταδίδονται τηλεοπτικά από την ΕΡΤ3.

Η εικόνα της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League

Σάββατο 23/12

ΠΑΟΚ-Καρδίτσα  72-69

Μαρούσι-Κολοσσός Ρόδου 85-74

Λαύριο-Άρης 91-86 (παρ.)

Κυριακή 24/12

ΣΕΦ 15:00 Ολυμπιακός-Απόλλωνας Πάτρας Τσώνος-Ζακεστίδης-Χατζημπαλίδης (Ντίνος) ΕΡΤ3

Α. Παπανδρέου 17:15 Περιστέρι-ΑΕΚ Καρπάνος-Τσιμπούρης-Κατραχούρας (Νιγιάννης) ΕΡΤ3

Δ. Τόφαλος 20:15 Προμηθέας Πάτρας-Παναθηναϊκός Τσολάκος-Τηγάνης-Θεονάς (Δημόπουλος) ΕΡΤ3

Stoiximan Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Stoiximan Basket League 2023-24:  Η βαθμολογία

Από νωρίς οι τηλεοπτικές μεταδόσεις της Κυριακής (24/12)

Παναθηναϊκός: “Καθαρές” οι εξετάσεις του Λεσόρ, αλλά δεν παίζει στην Πάτρα

Ολυμπιακός: Πετρούσεβ αντί Σίκμα στην Basket League

Ολυμπιακός: Πήρε το διαβατήριο ο Μήτρου-Λονγκ και δηλώθηκε στον ΕΣΑΚΕ

Περιστέρι: Μόνο στα εκδοτήρια τα εισιτήρια με την ΑΕΚ