Με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες ολοκλήρωσε η εφηβική ομάδα του Προμηθέα Πάτρας το πρώτο τουρνουά, Rising Stars – Εθνική Ασφαλιστική, που διοργανώνει η ΕΟΚ στο κλειστό της Γλυφάδας.

Το πρωί της Κυριακής, οι Πατρινοί νίκησαν την ουγγρική Ράτγκεμπερ με 65-53.

Προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά από το 16:15 (30-20) κι έκλεισαν το ημίχρονο στο 39-26.

Με καλή άμυνα, κράτησαν τη Ράτγκεμπερ χαμηλά στο σκορ κι έφτασαν στο +19 (59-40) μετά από δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο.

Τις δύο προηγούμενες μέρες, ο Προμηθέας είχε νικήσει ΑΕΚ και Πανερυθραϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 39-26, 52-39, 65-53

Διαιτητές: Χρόνης, Σκάρας, Μακρής

Προμηθέας Π. (Αρβανίτης): Νικολόπουλος, Σοϊλεμετζίδης 5 (1), Καλλιακούδας 9 (1), Χρυσανθόπουλος 6, Γρύλλης, Βλάσσης 10, Βασιλείου 8, Πρέκας 8 (1), Διαμαντίδης, Παπαλεξανδράκης, Κάναβος 8, Παρασκευόπουλος 11 (2)

Ράγκεμπερ (Σάλατιτς): Εμελίζε, Τεσάρικ, Λεβέντε 2, Μσαρός 7, Φόνιο 11, Σίτα 5, Μπορ 5, Μπάλαζ Α. 4, Μπάλαζ Μπ. 4, Μεζόφι 4, Κορζίνσκι 9, Μπόλιος 2