Μετά την ήττα του Περιστερίου από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 75-77 στην παράταση, ο Βασίλης Σπανούλης στάθηκε στη διαφορά στις ελεύθερες βολές.

Το Περιστέρι είχε 8/17 βολές και η Χάποελ Ιερουσαλήμ 24/36!

Αναλυτικά όσα είπε ο κόουτς του Περιστερίου στη συνέντευξη Τύπου:

“Ήταν ένα σπουδαίο ματς, απέναντι σε μια ομάδα που αποτελεί ένα από τα φαβορί για τον τίτλο. Έχουν βάθος και ποιότητα στο ρόστερ και είναι μεγάλος οργανισμός.

Είμαι υπερήφανος για την ομάδα μου και τους παίκτες μου που παίξαμε έτσι στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά χάσαμε στο τελευταίο σουτ. Στο τελευταίο σουτ, στην τελευταία κατοχή, μπορεί να κερδίσεις, μπορεί και να χάσεις. Έχει να κάνει με την τύχη, με ένα σουτ. Το πιο σημαντικό για εμένα ήταν πως οι παίκτες μου πάλεψαν και τα έδωσαν όλα.

Βάλαμε την ομάδα μας σε μια θέση όπου κάθε αντίπαλο τον αντιμετωπίζουμε κατά μέτωπο, χωρίς να δείχνουμε φόβο. Πρέπει να είμαστε αποφασισμένοι όμως, οργανωμένοι και να παίζουμε καλό μπάσκετ.

Θέλω να ξαναδώ το παιχνίδι, γιατί σε τέτοιο ματς με τόσες επαφές και από τις δύο ομάδες, βλέπω πως οι βολές είναι 17-36 για τη Χάποελ στην έδρα μας. Πρέπει να δω ακόμα μια φορά το ματς.

Συγχαρητήρια στη Χάποελ και στον φίλο μου τον Ηλία Καντζούρη. Συνεχίζουμε”.

Από την πλευρά των παικτών του Περιστερίου, ο Κένι Γουίλιαμς είπε:

“Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, όμως στο τέλος δεν βγάλαμε τη φάση που έπρεπε. Πρέπει να δώσουμε τα credit στον Σμιθ. Έβαλε ένα δύσκολο σουτ, πάνω σε άμυνα.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να επιστρέψουμε στη δουλειά αύριο, να δούμε το βίντεο, να δούμε τι πρέπει να κάνουμε καλύτερα και να συνεχίσουμε.

Έχουμε παιχνίδια μπροστά μας που πρέπει να δώσουμε, οπότε δεν πρέπει να αφήσουμε αυτό το αποτέλεσμα να χαλάσει τη σεζόν μας”.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ:

Καντζούρης: “Ήταν ένας… σκυλοκαβγάς, αυτό που μετράει είναι η νίκη”

Τα highlights της ήττας του Περιστερίου από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (vid)

BCL: Νίκες για Τενερίφη και Μούρθια με ελληνικό ενδιαφέρον (vids)

Προμηθέας-ΑΕΚ 80-79: Σπουδαία νίκη με τρίποντα, Χέιλ και Κάουαν (gallery & vids)

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες